Praca w księgowości

Proste biurko w małym pokoju w którym unosi się zapach kawy i papierosów. Na biurku duży kalkulator i równie duży skoroszyt, a przy nim niezbyt atrakcyjna pani w średnim wieku. Oto obrazek ukazujący jak jeszcze do niedawna kojarzył nam się zawód księgowej.

Kiedyś rzeczywiście tak było, a bycie księgową ograniczało się do wykonywania funkcji rachunkowych. Obecnie zawód ten przypomina bardziej kreatywne zarządzanie finansami, a sama wiedza z rachunkowości jest już niewystarczająca.

Głowne zasady pracy w ksiegowości

Księgowa z definicji jest fachowcem zajmująca się szeroko pojętą rachunkowością w firmie. Odpowiedzialna jest w szczególności za sporządzanie dokumentacji oraz ewidencji zdarzeń na podstawie dowodów księgowych, prowadzenie ksiąg rachunkowych, ustalenie oraz sprawdzanie na drodze inwentaryzacji rzeczywistego stanu aktywów i pasywów. Do jej zadań należy również gromadzenie i przechowywanie dowodów księgowych oraz sporządzanie sprawozdań finansowych.

W graniach jej kompetencji leży również dysponowanie kontem firmowym oraz prowadzenie kasy, ale to nie koniec jej zadań. Księgowa może wystawiać faktury oraz wykonywać czynności kadrowo- płacowe. Należy jeszcze wspomnieć, że zajmuje się przygotowywaniem deklaracji dla urzędów takich jak Urząd Skarbowy, ZUS i GUS.
 

Jak zostać księgową?

W Polsce nie ma przepisów jednoznacznie określających wymagania dla tego zawodu. Warto posiadać wykształcenie wyższe, najlepiej ekonomiczne lub pokrewne. Choć w tym zawodzie odnajdują się także osoby studiujące marketing czy socjologię. W księgowości spotkać można również osoby po szkołach policealnych, jednak oni nie mogą liczyć na intratne stanowiska w branży.

Zakres obowiązków, a co za tym idzie większy poziom kompetencji przypada osobom z dyplomem studiów. Z kolei chcąc pracować na własny rachunek, czyli prowadzić własną działalność w tym temacie należy zdobyć uprawnienia księgowego, co wiąże się ze zdaniem egzaminu i uzyskaniu licencji na kolejne stopnie księgowe.

Można mówić o trzech poziomach uprawnień:

  • usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych,
  • doradztwo podatkowe,
  • biegły rewident.

Rynek oferuje mnóstwo kursów doszkalających, które kończą się certyfikatami. Księgowa to taki zawód, w którym na bieżąca trzeba podnosić kwalifikacje.

Zarobki księgowych w księgowości

Predyspozycje do pracy w księgowości

Wymagania, które są stawiane księgowym są bardzo wysokie. Księgowej przyda się umiejętność analitycznego i logicznego myślenia. Zawód ten wymaga także takich cech osobowościowych jak: staranność, cierpliwość i uczciwość.

Ważna jest komunikatywność, ale nie chodzi tutaj o taki rodzaj komunikatywności jak na stanowiskach handlowych. Chodzi raczej o precyzyjne wymienianie informacji z kierownictwem, zarządem i całym zespołem w danej firmie. Ma to ogromne znaczenie dla prawidłowości ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych, które zachodzą w firmie.

Zarobki i awanse w księgowości

W naszym kraju zarobki księgowych można uznać, za całkiem przyzwoite. Oczywiście wszystko zależy od firmy, ale zazwyczaj osoby rozpoczynające swoją przygodę z księgowością  mogą liczyć na 1500 zł netto. Pensja księgowej już z pewnym stażem waha się w granicach 2000- 4500 zł netto. Z kolei główna księgowa może już zarobić nawet 15 tyś. zł na rękę. Zatem stanowisko głównej księgowej to pozycja do której należy w tym zawodzie dążyć.

Główna księgowa nadzoruje wszystkie wydarzenia finansowe w firmie czyli:

  • zarządzanie finansami,
  • księgowością,
  • administracją.

Ponad to główna księgowa organizuje i kieruje zespołami podległych pracowników, zajmuje się sprawnym funkcjonowaniem działu i jego rozwojem. Do jej obowiązków należy również rozwój systemu finansowego firmy i nieustająca kontrola kondycji finansowej. Osoba na tym stanowisku odpowiada za dokumentację, za przechowywanie i archiwizację, zajmuje się również sprawami kadrowo- płacowymi, współpracuje z bankami i innymi klientami.

„Księgowość wybrałam trochę z przypadku. Będąc młodą osoba nie do końca wiedziałam co chcę w życiu robić i szukałam na oślep. Wtedy dostałam pracę w pewnym  zakładzie pracy jako referent ds. księgowych. Zakład w wyniku prywatyzacji w latach 90-tych zwolnił swoich pracowników, w tym i mnie. Postanowiłam uzupełnić swoją wiedzę z rachunkowości najpierw w szkole policealnej, a później na studiach. Dziś prowadzę swoje własne biuro rachunkowe, a moje dzieci już też są zaangażowane w prace księgowe”, Anna, biegły rewident, 55 lat

Prestiż zawodowy

Zawód księgowej zalicza się do elit profesji finansowych. Bycie księgową nie oznacza tylko pracy dla jednej firmy i bycia na etacie, można również pracować na własny rachunek. Praca księgowej jest pracą typowo stacjonarną, brak jej indywidualności, jest obarczona rutyną i schematycznością. Księgowa pracuje pod presją czasu, nieustannie bazując na zmieniających się przepisach i procedurach. Bycie dobrą księgową to już nie tylko dobra umiejętność liczenia, trzeba przede wszystkim wykazać się kreatywnością i elastycznością.                  
 

Monika Dł‚ugosz

Nasze komentarze

Michalina88 ~ 2017-07-25 11:26:10

Bardzo fajny artykuł :) tak naprawdę bardzo mało osób wie jak wymagający jest to zawód i jakiego doświadczenia trzeba nabrać, aby wykonywać go na odpowiednio wysokim poziomie. Ja zaraz po studiach pracowałam w małym biurze, a następnie udało mi się dostać do Warszawskiego oddziału Rödl & Partner, gdzie pracuję z naprawdę sporymi klientami i zbieram mnóstwo doświadczenia.

Dodaj swój komentarz

1 komentarzy