Praca w HR - plusy i minusy pracy w rekrutacji

Rynek pracy bardzo zmienił się od kiedy pracodawcy zaczęli liczyć koszty i stawiać na wykwalifikowany personel. Bardzo często, już nie tylko duże koncerny, ale i coraz mniejsze firmy, zatrudniają osoby z branży human recourses (HR), czyli specjalistów ds. personalnych.

Do obowiązków tych pracowników nie należy już tylko naliczanie płac czy przyjmowania wniosków urlopowych i zwolnień lekarskich, tak jak bywało to kiedy tym wszystkim zajmowała się kadrowa.

Teraz zakres obowiązków jest o wiele szerszy. Pracodawcy powierzają cały proces rekrutacji i selekcji pracowników właśnie specjalistom ds. personalnych. To na nich ciąży żmudna praca poszukiwania pracowników i później sprawowania opieki nad przyjętym personelem.

Jak można zostać specjalistką ds. personalnych?

Pracodawcy bardzo chętnie widzą na tym stanowisku osoby z wyższym wykształceniem socjologicznym lub psychologicznym. Jednak pracując w tym zawodzie wbrew pozorem nie jest najważniejsze wykształcenie. Liczy się przede wszystkim osobowość i predyspozycje do pracy z ludźmi. Dlatego przyda się uśmiech, spontaniczność, komunikatywność i otwartość. Konieczna jest również umiejętność analitycznego myślenia, dobra organizacja pracy własnej, dyskrecja, lojalność, odporność na stres, skuteczność w działaniu, empatia, umiejętność pracy w zespole i kreatywność. I chociaż zdolności interpersonalne są bardzo ważne, to liczą się również umiejętności nabyte. Najważniejszą jest znajomość języków obcych, głównie języka angielskiego, który postrzegany jest jako międzynarodowy język biznesu.

Dodatkowym atutem może być znajomość również innych języków takich jak niemiecki i francuski, ponieważ wiele korporacji posiada zagraniczne kapitały. Kolejną przydatną umiejętnością jest obsługa komputera oraz edytorów teksty, arkusza kalkulacyjnego i bazy danych. Ważna jest również umiejętność przygotowania prezentacji do celów szkoleń wewnętrznych .

Zarobki specjalisty do spraw rekrutacji

Jakie są obowiązki specjalisty ds. personalnych?

Do podstawowych obowiązków osób pracujących w dziale HR należy rekrutacja i selekcja pracowników. Można do tego podejść w sposób dwojaki. Pierwszy sposób to bezpośrednia rekrutacja i selekcja pracowników przez specjalistę ds. rekrutacji. Gdy pojawia się w firmie wakat to rekrutacja może wyglądać następująco:

  • zamieszczenie ogłoszenia w dostępnych mediach (głównie w Internecie i lokalnych gazetach)
  • wstępna selekcja nadesłanych aplikacji,
  • przeprowadzenie rozmów kwalifikacyjnych z wybranymi kandydatami,
  • akceptacja danej kandydatury przez zarząd lub dyrektora.

Innym sposobem jest zlecenie rekrutacji pracowników firmie pośredniczącej, czyli firmie doradztwa personalnego.

Kolejnym zadaniem specjalisty w dziale HR jest planowanie i nadzór nad rozwojem pracowników.

  • Opracowywane są szkolenia wstępne dla nowych pracowników, różne programy rozwoju dla menagerów, szkolenia techniczne i merytoryczne związane z poszczególnymi stanowiskami. Dział HR obdarzony jest przez pracowników zazwyczaj dużym zaufaniem. To właśnie tutaj pracownicy zwracają po porady, konsultacje i pomoc w kwestii planowania swojej kariery jest to tzw. indywidualny plan rozwoju. Do takiego planu należy roczna rozmowa oceniająca z przełożonym, gdzie weryfikuje się swoje osiągnięcia w minionym roku i określa się kierunki dalszego rozwoju. Wszystkie informacje są analizowane właśnie przez dział personalny i brane pod uwagę w momencie awansu.

Do zadań pracowników HR należą również wszelkie kwestie socjalne i prawne pracowników.

  • W praktyce oznacza to przygotowywanie umów, kontakty z urzędami, naliczanie wynagrodzeń, planowanie urlopów oraz ewidencję czasu pracy. Specjalista HR sporządza również różnego rodzaju analizy na potrzeby zarządu.

Motywowanie pracowników to także obowiązek specjalistów ds. HR

  • Dział personalny coraz częściej zajmuje się również motywowaniem pracowników, w związku z tym w firmach powstają specjalne systemy motywujące. Motywacja może być finansowa i pozafinansowa. Zależne to jest od przeznaczonych środków finansowych danej firmy. Każda firma może przeznaczyć dla pracowników określone środki finansowe z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Powoli odchodzi się od niegdyś popularnych premii uznaniowych, okolicznościowych i trzynastek. Obecnie firmy dają swoim pracownikom bony do wykorzystania na zakupy w wybranych sklepach. Pracownicy otrzymują również karnety na siłownię, bilety do kina, wycieczki integracyjne. Firmy dofinansowują również kursy języków obcych.

„Pracuję jako HR Business Partner w jednej z firm na specjalnej strefie ekonomicznej. Zajmuję się wszelkimi sprawami pracowniczymi. Praca jest dużym wyzwaniem, ponieważ dział tworzyłam od początku. Pracując w HR można być bardzo blisko pracowników i ich problemów, ja zawsze chciałam pracować z ludźmi i im pomagać. Myślę, że robiąc to co robię w jakimś stopniu spełniam się zawodowo.” Agnieszka lat 35, HR Business Partner

Praca w rekrutacji

Praca w rekrutacji jest zajęciem bardzo interesującym i pełnym wyzwań. Zdecydowanym plusem jest to, że wiąże się z ciągłym doszkalaniem, szukaniem ciekawych i efektywnych rozwiązań na płaszczyźnie pracowniczej. Daje bardzo dużo satysfakcji, ale może się okazać również bardzo wyczerpująca. Nieustająca presja ze strony kierownictwa firmy, utrzymanie wysokich standardów personalnych jest ogromną odpowiedzialnością. Sprostanie oczekiwaniom pracowników również nie jest łatwe.

Monika Dł‚ugosz

Nasze komentarze

Twój komentarz może być pierwszy!

0 komentarzy