Opiekunka osób starszych

Przeciętna długość życia Europejczyków wydłużyła się. Obecnie obywatel Unii żyje średnio nieco ponad 77 lat. W krajach gdzie służba zdrowa działa prężnie i wydajnie wiek ten może się nawet wydłużyć do ponad 80lat.

Eksperci szacują, że około roku 2040 co trzeci mieszkaniec Europy będzie miał około 65 lat. Rosnąca długość życia w naszym regionie geograficznym, a co za tym idzie zapewnienie odpowiedniej opieki ludziom w podeszłym wieku, wydaje się być sprawą priorytetową. Nie chodzi o pomoc medyczną, ponieważ taką zapewnia państwo- przynajmniej w podstawowym wymiarze, chodzi raczej o pomoc w codziennych czynnościach i o wsparcie psychiczne.

Zakres obowiązków

Opiekunka osób starszych to osoba zajmująca się jak sama nazwa wskazuje osobami w podeszłym wieku- krótko mówiąc pomaga im w codziennym życiu. Zakres obowiązków dla każdej opiekunki może być różny, zależny jest bowiem od doświadczenia danej opiekunki, ale również od stanu zdrowia oraz możliwości osób starszych. Do najczęstszych zadań opiekuna należy przede wszystkim pomoc w codziennej higienie osobistej, czyli mycie, czesanie, ubieranie podopiecznego. Do codziennych obowiązków należy również robienie zakupów, przygotowywanie posiłków i karmienie, podawanie leków.

Bardzo  często w zakresie obowiązków opiekunki jest pomoc w utrzymaniu czystości w mieszkaniu lub domu, chodzi tutaj o sprzątanie, mycie naczyń, okien, pranie i zmiana pościeli. Opiekunka jest czasem proszona o załatwienie różnych spraw podopiecznego poza domem, czyli np. płacenie rachunków, organizowanie transportu, pójście do lekarza po recepty.

Osoba, która zajmuje się osobą starszą bardzo często również organizuje czas wolny osobie starszej. Najczęściej dobierane są zajęcia odpowiednie do stanu zdrowia podopiecznego i dzięki nim można umożliwić osobie starszej rozwój psychofizyczny oraz większe usamodzielnienie się. Opiekunki muszą być jednocześnie w ścisłym kontakcie z rodziną podopiecznego i na bieżąco informować ją o stanie zdrowia, o postępach bądź o pogorszeniu się kondycji.

„Pracuje jako opiekunka osób starszych w Niemczech już trzy lata. Nie mogłam znaleźć pracy w Polsce, a byłam świeżo po kursie dla opiekunów osób starszych. Język niemiecki znałam w stopniu podstawowym, ale dziś już mówię bez obaw, a co najważniejsze rozumieją mnie. Ta praca daje mi mnóstwo satysfakcji, bardzo lubię moich podopiecznych i myślę, że ze wzajemnością. Chociaż zdarzają się sytuacje dramatyczne i jest ciężko, szczególnie gdy pacjent ma demencję. Do Polski przyjeżdżam by odpocząć przede wszystkim psychicznie, ale zazwyczaj po 2 tygodniach już mnie ciągnie do Niemiec.” Teresa, 57 lat, opiekunka osób starszych

Predyspozycje

Podstawowym wymogiem, który bezwzględnie muszą spełniać kandydatki chcące pracować jako opiekunki to chęć sprawowania opieki nad drugą osobą. Zdecydowanie takiej opieki potrzebują osoby, którym stan zdrowia uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności, dlatego od opiekunek wymaga się przede wszystkim cierpliwości i zrozumienia, wyrozumiałości i łagodności.

Zarobki opiekunek osób starszych w Niemczech

Jak zostać Opiekunką Osób Starszych ?

Tak naprawdę w tym zawodzie kwalifikacje do wykonywania zawodu uzależnione są od pracodawcy i bywają bardzo zróżnicowane. Firmy, które zajmują się udzielaniem pomocy w domach prywatnych szukają zarówno osób, które mają wykształcenie pielęgniarskie- takie panie opiekują się osobami, które wymagają specjalistycznej opieki medycznej, jak i osób, które nie posiadają takiego wykształcenia.

Rzadko zdarza się, że pracodawca wymaga konkretnego wykształcenia, natomiast przydatne mogą okazać się kursy czy szkolenia w zakresie opieki nad osobami starszymi. Bardzo często od opiekunek wymaga się czynnego prawa jazdy. Z kolei firmy zatrudniające osoby do opieki poza granicami kraju wymagają komunikatywnej znajomości języka danego kraju.

W przypadku pracy w zakładach opiekuńczych wymagane jest już wykształcenie zawodowe. Można ukończyć np. szkołę policealną na kierunku opiekunka środowiskowa. Nuka w takiej szkole trwa zazwyczaj dwa semestry. Obejmuje zajęcia z psychologii, pedagogiki, metodyki pracy z podopiecznymi, higieny żywienia itp. Zajęcia z teorii uzupełniane są zazwyczaj zajęciami praktycznymi w placówkach, które zajmują się opieką nad osobami niepełnosprawnymi lub starszymi.

Praca dla Opiekunek -  Niemcy, Polska ?

Panie, które są zainteresowane pracą w zawodzie opiekunki osób starszych mogą najczęściej znaleźć w Polsce zatrudnienie w domach opieki społecznej, hospicjach, placówkach opieki paliatywnej, domach samopomocy. Mogą być także wynajmowane do pomocy w mieszkaniach osób potrzebujących, gdzie czasem wymagana jest pełna dyspozycyjność i możliwość wykonywania pracy przez całą dobę, a to wiąże się z brakiem innych zajęć (np. obowiązków rodzinnych).

Bardzo dużym rynkiem pracy dla Opiekuen Osób Starszych są Niemcy. Praca na Opiekunki czeka w tym kraju zarówno w domach prywatnych jak i domach opieki.

Zarobki Opiekunek Osób Starszych w Niemczech i w Polsce

Płace w publicznych ośrodkach wynoszą najczęściej ok. 1000-1200 zł netto. Nieco wyższe są w prywatnych ośrodkach. W przypadku pracy w prywatnych mieszkaniach zarobki uzależnione są od indywidualnie ustalanych stawek godzinowych oraz od zakresu wykonywanych czynności. Inaczej również wyglądają zarobki w pracy za granicą, gdzie np. w Niemczech opiekunki mogą liczyć na zarobki od 750- 1300 euro netto w zależności od doświadczenia i znajomości języka.

Jest to zawód w którym perspektywy pracy dla wykwalifikowanych opiekunów osób starszych w kolejnych latach są optymistyczne. W miarę rozwoju europejskich społeczeństw popyt na tego rodzaju usługi będzie się stale zwiększał. Wydaje się, że będzie to również z korzyścią dla europejskich seniorów, którzy mogą spędzić jesień swojego życia we własnym mieszkaniu zamiast w domu opieki.

 

Monika Dł‚ugosz

Nasze komentarze

opiekunka ~ 2012-11-16 13:31:08

Trzeba dodać, że są to zarobki jakie wypłacają polskie firmy pośredniczące. Firmy od rodzin osób podopiecznych kasują co miesiąc do 2000 euro. O wiele za dużo dla siebie firmy zabierają, praca opiekunek jest ciężka ale pośredników polskich to nie obchodzi, pod tym względem żerują na pracy kobiet, które w kraju nie mają możliwości otrzymania pracy na miejscu.

Ela ~ 2013-01-31 16:32:37

To prawda co napisała ( opiekunka) ale jeszcze trochę i się wszystko skończy........opiekunki już nie chcą pracować za 800 euro wybierają firmy agencje na rynku niemieckim a pl pośrednicy jeszcze trochę będą się sami prosić o Polki do pracy w DE.

grazyna ~ 2013-02-10 22:25:26

Hahahaha dobre w zakres opieki wchodzi mycie okien moze pranie jeszcze dywanów u podopiecznych u nas w Polsce????Ja pracuje jako opiekunka I NAPEWNO TEGO BYM ZA 5 ZŁ /H NIE ROBIŁA TEGO

emilia ~ 2013-06-17 11:07:25

WItam, jeśli zna Pani Niemiecki rpoponuję pracę w niemczech jako opiekuka osoby starszej. Ze słabym językiem w najgorszym wypadku dostanie Pani 850euro co po przeliczeniu po kursie x4,30 daje nam 3655 zł netto na rękę a wyjazd na 3mce daje nam 10965zł na rękę. ( przy najgorszej możliwej wypłacie!) Warto się zastanowić Oczywiście im lepszy niemiecki i doświadczenie tym wyższe stawki do 1500eu

emilia ~ 2013-06-17 11:07:29

WItam, jeśli zna Pani Niemiecki rpoponuję pracę w niemczech jako opiekuka osoby starszej. Ze słabym językiem w najgorszym wypadku dostanie Pani 850euro co po przeliczeniu po kursie x4,30 daje nam 3655 zł netto na rękę a wyjazd na 3mce daje nam 10965zł na rękę. ( przy najgorszej możliwej wypłacie!) Warto się zastanowić Oczywiście im lepszy niemiecki i doświadczenie tym wyższe stawki do 1500eu

opiekunka-staż 9 lat w Niemczech ~ 2013-07-08 14:20:44

Witam-pracuję już tyle lat jako opiekunka,byłam u różnych rodzin i były różne wymagania...Ale od kiedy pracuje legalnie i przez niemiecką firmę,jestem szanowana i doceniana..Wykonuję pracę opiekunki, nie sprzątaczki czy ogrodnika...Mam wypisane obowiązki,dni świąteczne mam płacone podwójnie...i co najważniejsze dla mnie pracuję 2,3 najdłużej 4 tygodnie,płacą mi za przejazd przez to nie czuję się wykorzystywana...Poprostu szanujmy się,jestesmy opiekunkami,a nie paniami do wszystkiego...

Jojo ~ 2013-09-08 15:36:59

A mozna wiedziec w jakiej firmie Pani pracuje?(jesli to nie problem). Tez wolalabym pracowac przez niem.firme,ale nie wiem, ktora jest rzetelna? Ijeszcze jedno pytanie: trzeba miec tzw.Gewerbe? Pozdrawiam Pania

BB z Warszawy ~ 2013-09-13 23:18:09

Znam Ukrainkę, która za 2500 zł.+wyżywienie i mieszkanie całodobowo opiekuje się starszym, mało chodzącym panem, a oprócz tego robi zakupy,gotuje, pierze,sprząta i obsługuje jego żonę. W niedziele tylko ma wolne przez 3 godz. Nie zazdroszczę jej tego.

beauvoir ~ 2014-01-20 12:14:01

Ciekawy artykuł, który daje dużo do myślenia. Ten zawód obecnie jest dość popularny, zwłaszcza w społeczeństwie, które się starzeje. Zainteresowanych tematem polecam też lekturę tego tekstu: http://www.policealna.blog.gowork.pl/kilka-slow-o-opiekunie-osoby-starszej/

Joanna ~ 2014-02-14 14:33:37

Do...opiekunka-staż 9 lat w Niemczech Witam serdecznie, Ja tez pracuję z agencji w prywatnym domu podopiecznego, nie jestem zachwycona zarobkiem,jaki otrzymuję za 24h/na dobę, fakt agencje dużo zarabiają naszym kosztem. Jeśli nie jest to dla Pani tajemnica i problemem może Pani zdradzić namiary agencji z niemiec? będe bardzo wdzięczna. Pozdrawiam Joanna

MB z otwocka ~ 2014-03-11 22:10:10

Jestem opiekunka od roku 86-letniej kobiety.Pani jest na tyle sprawna ze sama gotuje,pierze i przyjmuje leki ,dba o higienę osobista Ja.jestem od sprzątania robienia zakupow.Do sprzątania należy mycie okien wieszanie firanek pranie dywanow.Podopieczna lubi się wygadać.Opieke sprawuje u nas w kraju.Pozdrawiam Malgorzata

niemieckiwopiece ~ 2014-03-31 19:05:51

Jakby nie było, pamiętajcie, że bez znajomości języka pobyt na obczyźnie łatwy nie jest. Pozdrawiam i polecam blog dla opiekunek do darmowej nauki niemieckiego: http://niemieckiwopiece.blogspot.com Pozdrawiam!

Opieka niemcy ~ 2014-04-18 10:04:48

Jeśli jesteś początkującą opiekunką lub jeśli chcesz nią zostać to poczytaj wiele ciekawych wskazówek na http://www.opieka-niemcy24.pl

Elwira153 ~ 2014-07-22 11:58:44

Ja trafilam do okropnej rodziny jezeli ma ta pani namiary na niemiecka firme chetnie skorzystam pozdrawiam Ewa

Elwira153 ~ 2014-07-22 12:02:09

Nie polecam tej rodziny i radze omijac Im Langenfeld pielegniarki okropne podejrzliwe z kazdego siniaka musisz sie tlumaczyc masakra psychika siada a na dodatek nie masz wolnego 24 na dobe robisz nikogo nie obchodzi ze mozesz byc zmeczona chytrusy zakupy za 70 euro na tydzien z chemia

ewa ~ 2014-09-19 11:08:11

Ja w Polsce, opiekuję sie całodobowo panią w wieku 84 lata, chorą na Alzheimera. Mieszkam u niej, w bloku. Nie płacę za mieszkanie i wyżywienie. Do moich obowiązków należy codziennie rano, po śniadaniu i podaniu tabletek, odprowadzić panią do busiku, który zabiera ją do placówki terapeutycznej, z powrotem już muszę odebrać ją samochodem (służbowy). Potem obiad, mycie, tabletki, zmiana pampersa ( nie trzyma moczu) i pani udaje się na drzemkę. W tym czasie mam chwilę dla siebie by odpocząć lub zając się własnymi sprawami. W dzień bowiem mam obowiązki jak u siebie w domu, czyli sprzątanie, zakupy, pranie, prasowanie, gotowanie i o 14 już muszę wyjeżdżać po podopieczną. czyli prawie cały dzień zajęty. Jestem dyspozycyjna przez 24/dobę. Nie mam życia prywatnego chyba, że telefonicznie. Jesli chciałabym odwiedzić rodzinę, to z podopieczną na "głowie". Nie mam żadnego zastępstwa w razie czego. Cała rodzina podopiecznej mieszka za granicą i mogą przyjeżdżać tylko wtedy, kiedy mają urlopy. W związku z czym mam 2 tygodnie wolnego w ciągu lata + kilka dni w święta wielkiej nocy i bożego narodzenia. Pracuję na czarno. Mam umowę prywatną lecz bez rejestracji. Nie płacę ZUS ani nie mam ubezpieczenia zdrowotnego. Miesięcznie zarabiam na rękę 1.200 zł. Bywa, że pomagam przy pracach niestandardowych, jak organizacja i fizyczna przeprowadzka do innej miejscowości, pomoc przy sprzątaniu mieszkania po remoncie. To prawda, od jednej z córek dostałam po przeprowadzce premie w postaci mebli, które jej nie były już potrzebne. Przydały mi się i doceniam ten gest. Jednak to premia jednorazowa. Pracuję u nich już ponad półtora roku. Muszę przyznać, opieka nad osobą z demencją jest strasznie dołująca psychicznie. Trzeba ciągle pracowac nad sobą by nie stracić cierpliwości. A jak wiadomo, lepiej nie będzie :( Ostatnio mam poczucie, że te moje zarobki to zaledwie skromne kieszonkowe, że jestem wykorzystywana. Piszę tutaj, bo jestem ciekawa, co wy o tym sądzicie? Czy powinnam porozmawiać o podwyżce, a jesli tak, to o ile? Bardzo proszę o poważne wypowiedzi. Mieszkamy w Olsztynie. Pozdrawiam i czekam na wasze opinie.

Aleksandra ~ 2014-10-11 20:51:46

To po co tak pracujesz, daj im kopa i już:)

mimi ~ 2014-11-25 13:01:07

Ewa, po takim stazu u osoby z Alzhaimerem wszystkie polskie agencje przyjma Cie z otwartymi rekami, powinnas zmienic miejsce pracy na Niemcy.

Menlajj ~ 2014-11-27 09:02:24

Kobieto ,nawet nie masz pojęcia jak bardzo Cię ta rodzina wykorzystuje!!!!! Zrezygnuj z tej pracy jak najszybciej i zgłoś się do jakiejś firmy pośredniczącej w wysyłaniu kobiet do opieki na ludźmi starszymi do Niemiec.Te firmy też zarabiają na Tobie,ale Ty masz cztery razy tyle co teraz zarabiasz i masz co dwa lub co miesiąc wolne,no chyba,że nie będziesz zjeżdżać w ogóle . Pozdrawiam serdecznie

opiekunka ~ 2014-11-30 22:28:56

Dla początkujących opiekunek, osób uczących się i nie tylko: www.opiekunowie.eu

opieka ~ 2015-01-19 06:59:36

kto wymyslił ze opiekunka jest jednocześnie pomocą domową ta osoba powinna sama trochę popracować za 10 zl na godz. a potem ustalać idiotyczne obowiązki bo opiekunka ma zająć się podopieczna a nie pucować cały dom dwa w jednym to nie za 10 zl na godz.

Anna ~ 2015-02-03 15:43:02

Mam wieloletnie doświadczenie przy opiece osób starszych i chorych pracowałam ponad 10 lat w Włoszech , szukam pracy jako opiekunka w Niemczech choćby na 1 miesiąc narazie bez języka .telefon;0048 783 951371 Anna

krystyna 68 ~ 2015-02-04 12:51:07

mam również doświadczenie w opiece osób starszych i dzieci ,jak również prowadzeniem gosp.dom.gotowanie , pranie,sprzątanie ,robienie zakupów ,mam emeryturę więc składek nie muszę opłacać niestety ale j.niemieckiego nie znam.Mój tel885405520

renata ~ 2015-02-04 18:32:25

mam rowniesz doswiadcenie w opiece osubstarszych hentnie sukam muj numer 01633392043 berlin

renata ~ 2015-02-04 18:32:45

mam rowniesz doswiadcenie w opiece osubstarszych hentnie sukam muj numer 01633392043 berlin

Blanka ~ 2015-02-11 13:39:33

Witam,jestem zbulwersowana panią która za 1200zl poświęca całe dni nad chora starsza osoba a rodzina pracując za granica wie jakie płace są taka opiekę i ma z czego płacić , jestem opiekunka w HSE w Irlandia moje zarobki to ok 15 e na godz podwójne niedziele i soboty 150 proc.nie daj sieoszukiwac mimo ze mam kontrakt muszę zjeżdżać do kraju gdyż moja mama potrzebuje już opieki,ale nie będę pracować jak opiekun za takie pieniądze,uciekaj z tej pracy opiekunki w każdym kraju znajda prace,pozdrawiam

J55 ~ 2015-02-22 09:55:41

WSZYSTKIE OPIEKUNKI NARZEKAJA NA NISKIE PENSJE, JAKIE OTRZYMUJA W POLSCE. NIEWATPLIWYM JEST, ZE PLACE TE SA ZA NISKIE W STOSUNKU DO WYMAGAN, JAKIE STAWIA SIE OPIEKUNKOM. DLACZEGOZ WIEC, NIE STRAJKUJECIE? NAUCZYCIELE I PIELEGNIARKI WYWALCZYLI SWOJE OD RZADU. TERAZ O SWOJE WALCZA ROLNICY. WIEC CO STOI NA PRZESZKODZIE, BY O SWOJE ZAWALCZYLY OPIEKUNKI??? TRZEBA TYLKO CHCIEC I KONSEKWENTNIE DAZYC DO CELU...

Dodaj swój komentarz

27 komentarzy