Kosmetyczka, Kosmetolog

Kobiety od wieków lubiły dbać o siebie, o swoją cerę, skórę czy paznokcie często zabiegi pielęgnacyjne wykonując w domu. Niejedna z nas na pewno zna niezawodny babciny sposób na urodę.

Jednak wszystko wokól nas się zmienia i kobiety są coraz bardziej zabiegane, a co z a tym idzie chętniej korzystają z usług salonów kosmetycznych, które oferują całą masę różnorodnych zabiegów. Wzrost znaczenia wyglądu zewnętrznego we współczesnym świecie przyczynił się do rozwoju sektora usług kosmetycznych w Polsce. Dziś kosmetyczka to zawód niebagatelny, można powiedzieć prestiżowy, ponieważ zakres świadczonych usług rozrósł się wielokrotnie w związku z rozwojem technologicznym.

Jak zostać kosmetyczką?

Zawód kosmetyczki jest dość specyficznym zawodem, wymaga bowiem szerokiej wiedzy z zakresu anatomii i fizjologii człowieka, dermatologii, fizjologii, materiałoznawstwa, psychologii, ale również technik, które bezpośrednio związane są z zawodem czyli dietetyki i podstaw gimnastyki.

Wykształcenie kierunkowe można zdobyć w szkołach zawodowych i technikach, a także w szkołach policealnych. Dodatkowo na rynku można znaleźć szereg szkoleń oferujących zdobycie dodatkowych umiejętności. Takie szkolenia oferują zarówno szkoły jak i producenci kosmetyków oraz urządzeń, które używane są w salonach piękności.

Nauka w zależności od szkoły trwa od dwóch do czterech lat i kończy się egzaminem zawodowym i uzyskaniem tytułu zawodowego, który uprawnia do podjęcia pracy w tej dziedzinie. W szkołach realizowany jest również system praktyk, który jest obowiązkowy.

Praca w zawodzie kosmetyczki

Kosmetyczka to zawód rzemieślniczy i żeby podnieść swoje kwalifikacje można przystąpić do egzaminu czeladniczego, a później mistrzowskiego, który organizowany jest przez lokalne izby rzemieślnicze.

Do egzaminu czeladniczego mogą przystąpić osoby, które:

  • ukończyły gimnazjum lub ośmioletnią szkołę podstawową i nabyły profesjonalne umiejętności kosmetyczki,
  • ukończyły gimnazjum lub ośmioletnią szkołę podstawową i mają udokumentowany co najmniej trzyletni staż w zawodzie,
  • ukończyły szkołę zawodową lub technikum w zawodzie kosmetyczki.

Taki egzamin składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej, gdzie kosmetyczka musi wykazać się umiejętnościami adekwatnymi do tytułu czeladnika.

Zarobki kosmetyczki

Z kolei do egzaminu mistrzowskiego mogą przystąpić osoby, które:

  • posiadają tytuł czeladnika kosmetycznego
  • co najmniej sześcioletnie doświadczenie w zawodzie, w tym trzy lata po egzaminie czeladniczym, 
  • posiadają co najmniej wykształcenie zawodowe.

Egzamin jest podobny do egzaminu na czeladnika, ale poziom jest wyższy. Osoby starające się o tytuł mistrza powinny wykazać się profesjonalizmem, ogromną wiedzą i umiejętnościami. Stopień ten jest najwyższy jaki może zawodowo osiągnąć kosmetyczka. Tytuł mistrzowski uprawnia również do kształcenia innych.

Żeby móc przystąpić do tych egzaminów trzeba udać się do lokalnej izby rzemieślniczej z wnioskiem o dopuszczenie do egzaminu oraz dokumentami, które potwierdzają wymagany staż zawodowy. Potrzebne będzie także zdjęcie oraz potwierdzenie uiszczenia opłaty egzaminacyjnej.

Kompetencje i zadania profesjonalnej kosmetyczki

Oprócz odpowiedniego wykształcenia kosmetyczka powinna również posiadać cechy osobowościowe, które są niezbędne w tym zawodzie. Jest to praca, która polega na ciagłym obcowaniu z ludźmi, a tutaj liczą się: cierpliwość, wyrozumiałość, troska o klienta, dyskrecja oraz umiejętność zachowania tajemnicy zawodowej. Liczy się również umiejętność wzbudzenia w kliencie zaufania.

Bardzo ważny jest także sam wygląd kosmetyczki, który - dla klientów - może być uważany za odzwierciedleniem sposobu jej pracy. Dlatego w tym zawodzie bardzo ważna jest higiena osobista - nieprzyjemny zapach, brudne dłonie i tłuste włosy działają odpychająco w kontakcie z klientami. Kosmetyczka zobowiązana jest również do używania odzieży ochronnej. Misją tego zawodu jest zapewnienie swoim klientom dobrego samopoczucia i komfortu.

Do kompetencji kosmetyczki zaliczyć można między innymi:

  • wykonywanie zabiegów kosmetycznych w zakresie kosmetyki pielęgnacyjnej i upiększającej,
  • udzielanie fachowych porad z zakresu kosmetyki i higieny ogólnej,
  • dobra znajomość preparatów kosmetycznych,
  • ciągłe doszkalanie się w swojej dziedzinie,
  • obsługa lamp i aparatów, które używane są w pracy w gabinetach kosmetycznych, przy zachowaniu podstawowych zasad BHP,
  • wykonywanie manicure i pedicure i wiele innych.

„Dzięki pomocy i dotacji z urzędu pracy otworzyłam swój zakład kosmetyczny. Muszę przyznać, że początki były trudne.  Przychodziło niewiele klientek, a konkurencja w naszym mieście również jest spora. Teraz, w zasadzie każdego dnia mam komplet klientek i zatridniam już od kilu miesięcy dwie pracownice, które mi pomagają. Minusem niestety jest to, że bardzo często pracuję po 12 godzin dziennie, co odbija się kosztem rodziny. Patrzę jednak z optymizmem w przyszłość i mam nadzieję, że za niedługo będę mogła pozwolić sobie na to, aby pracować trochę mniej”. Mariola, 37 lat, kosmetyczka i właścicielka salonu urody

Zarobki kosmetyczki

Praca kosmetyczki nie zawsze usłana jest różami. Jest to ciężka praca zarówno fizyczna i umysłowa. Wymaga dużej odporności na stres. Często żeby dobrze zarobić trzeba pracować bardzo dużo. Zarobki są uzależnione od doświadczenia, kwalifikacji oraz miejsca pracy. Przeciętnie kosmetyczka zarabia 1500zł brutto.

Najwięcej zarabiają kosmetyczki, które prowadzą własny salon piękności i w zależności od renomy salonu pensje kosmetyczek - właścicielek zaczynają się w graniach od 3 tys. zł netto. Branża kosmetyczna rozwija się bardzo dynamicznie i panie, korzystając na przykład z dotacji otwierają swoje salony kosmetyczne oferując nowoczesne zabiegi takie jak: laserowa depilacja, makijaż permanentny czy zakładanie tipsów.

Co bardzej zaradne kosmetyczki po godzinach pracy czy w weekendy oferują swoje usługi bezpośrednio w domu u klientki jest to również jakaś forma dorobienia do pensji.

Specjaliści rynku pracy uważają, że rynek usług kosmetycznych stale będzie się rozwijał. Jednakże na rynku utrzymają się jedynie te kosmetyczki, które są bardzo dobre w swoim fachu i otwarte na potrzeby klientów - konkurencja jest bowiem ogromna. Jeszcze kilka lat temu w średniej wielkości mieście salonów piękności było około pięciu. Dziś jak grzyby po deszczu wyrastają całe centra kosmetyczne tzw. Spa, które prześcigają się w różnego typu promocjach i ofertach.

Przetrwają najsilniejsi. Mimo tego zawód kosmetyczki cieszy się powodzeniem wśród wielu pań, ponieważ jest to praca dająca wiele satysfakcji.
 

Monika Dł‚ugosz

Nasze komentarze

Jowita ~ 2013-09-13 21:47:40

Cała prawda, fajny artykuł :)

szyba ~ 2015-02-25 19:21:28

Bardzo ciekawy zawód. Polecam się na przyszłość

Dodaj swój komentarz

2 komentarzy