Jak wybrać dobrego promotora pracy magisterskiej?

Ocena artykułu:
  • Obecnie 5.00/5

Ocena: 5.0/5 (1 oceniający)

Prawdopodobnie jednym z największych wyzwań podczas studiów jest napisanie pracy magisterskiej. Wiąże się to z podjęciem kilku kluczowych decyzji: wyborem tematu, metody badawczej oraz najważniejszego, czyli promotora.

Wbrew pozorom wybór promotora jest sprawą ważniejszą niż wybór tematu. To właśnie od niego bowiem zależy to, jak wyglądać będą ostatnie dwa lata naszych studiów i zarówno może nam je osłodzić jak i skutecznie uprzykrzyć. Firmując swoim nazwiskiem naszą pracę magisterską, ma prawo wpływać na proces jej tworzenia. Może nam ten proces ułatwić lub utrudnić, dlatego bez wątpienia jest to osoba, na którą będziemy zdani przez 2 lata, i od której zależy końcowy efekt naszej działalności naukowej. Jak zatem wybrać dobrego promotora pracy magisterskiej? Oto kilka wskazówek, które miejmy nadzieje ułatwią ostateczny wybór.

Zasięgnij opinii

Najlepszym źródłem informacji dotyczących seminarium magisterskiego są starsi koledzy, którzy ten wybór mają już za sobą i z reguły mają również wyrobione zdanie na temat danego promotora. Warto dowiedzieć się, czego dany promotor wymaga, jak prowadzi seminarium, jak często się spotykają, czy jest wymagający oraz czy pomaga swym magistrantom. Bogatsi o taką wiedzę, będziemy mieli ułatwiony wybór.

Dopasuj promotora do swych zainteresowań

Wiadomo, że z reguły wybór tematu pracy magisterskiej jest uwarunkowany naszymi zainteresowaniami. Nie inaczej jest w przypadku wyboru promotora. Szukamy osoby, która specjalizować się będzie w tematyce, którą i my się interesujemy, dlatego warto dowiedzieć się jak najwięcej o dotychczasowej działalności i dorobku naukowym interesujących nas promotorów. To, jakie przedmioty prowadzą, jakie publikacje wydali oraz w czym się specjalizują to podstawa do dokonania dobrego wyboru.

Wybierz swój styl

Zanim dokonamy wyboru promotora, warto zdecydować się jaki styl pracy nam odpowiada i zgodnie z nim podjąć decyzje personalne. Jedni z nas potrzebują rygorystycznego promotora, który zmusi ich do systematycznej pracy, inni wolą samodzielne i swobodne przygotowywanie się wtedy, gdy mają akurat na to czas i ochotę. Warto dopasować swój styl pracy do stylu pracy promotora, gdyż tylko dopasowany układ przyniesie zamierzony efekt.

Liczy się jakoś, a nie ilość

Z doświadczenia wielu studentów wynika, że wystrzegać powinno się promotorów, którzy przyjmują zbyt wielu magistrantów. Z reguły bowiem taki promotor nie jest zbyt zainteresowany swoimi studentami i ich tematami, a co gorsza ciągle brakuje mu czasu. Mniejsza liczba seminarzystów powoduje większe zaangażowanie promotora, większą pomoc w trakcie realizacji i większą odpowiedzialność za efekt końcowy.

Wybór dobrego promotora to podobno połowa sukcesu. Warto więc zrobić to mądrze i rozsądnie, zgodnie ze swoimi potrzebami i oczekiwaniami, a z pewnością obrona pracy magisterskiej będzie wówczas tylko formalnością.

Nasze komentarze

Twój komentarz może być pierwszy!

0 komentarzy