Jak dobrze wybrać kierunek studiów?

Ocena artykułu:

Ocena: 0.0/5 (0 oceniających)

„Zdałam maturę i myślałam, że najtrudniejsze mam już za sobą. Jak się jednak okazało, etap wyboru studiów, kierunku oraz uczelni totalnie mnie przerósł. Mam mętlik w głowie i tysiąc myśli na minutę dotyczących przyszłości. Jak zatem dobrze wybrać kierunek studiów, by nie żałować?” – Ela, 19 lat

Przed większością maturzystów tuż po intensywnym okresie majowych egzaminów przychodzi etap podejmowania decyzji dotyczących przyszłości i dalszych losów. Setki różnorodnych propozycji, tysiące możliwości i tylko jedno pytanie: jaki kierunek studiów wybrać by nauka była przyjemnością, a nie złem koniecznym?

By żyć długo i szczęśliwie

Podobno ze studiami jest trochę jak z wyborem małżonka – często dokonujemy go za młodu, w lekkim stanie życiowej nieświadomości, no i co ważne na całe życie. Zdając egzamin dojrzałości większość młodych ludzi wkracza w dorosłe życie. Naturalnym jest wówczas proces podejmowania decyzji dotyczących przyszłości. W głowie milion myśli i pytań: co powinienem robić w życiu?, w czym jestem dobry?, co dalej?, jakie studia wybrać? Jak zatem w całym tym szaleństwie dokonać mądrego wyboru, którego nie będziemy nigdy w życiu żałowali? Warto gruntownie się zastanowić, by studia były przyjemnością, a dodatkowo w przyszłości zaowocowały ciekawą pracą. Poniżej prezentujemy kilka wskazówek, które z pewnością uproszczą proces decyzyjny.

Studiuj z pasją

Pierwszym krokiem, który z pewnością ułatwi nam podjęcie decyzji dotyczącej wyboru studiów są nasze zainteresowania oraz pasje. Zważywszy, że najbliższe 5 lat będzie okresem intensywnej nauki, warto zadbać byśmy uczyli się tego, co nas rzeczywiście interesuje oraz ciekawi. Pasjonuje cię giełda? Wybierz finanse. Kręcą cię komputery? Postaw na informatykę. A gdy kochasz kino – idź na filmoznawstwo. Wybór jest ogromny, a każdy znajdzie coś dla siebie. Bo najważniejsze to robić w życiu to, co się lubi!

Decyzja należy do ciebie

Podejmując decyzję odnośnie przyszłości zapomnij na chwile o ambicjach, planach i marzeniach swoich rodziców czy dziadków. Traktuj je jak dobre rady, a nie kierunkowskazy. By być zadowolonym i usatysfakcjonowanym powinno się wyboru studiów dokonać samodzielnie. Zastanów się, co w życiu chciałbyś robić i po prostu zacznij to robić. To takie proste.

Rzut okiem na strukturę rynku pracy i ewentualne perspektywy zawodowe

Zainteresowania swoja droga, jednak by moc podjąć najlepsza decyzje warto spojrzeć obiektywnie na rynek pracy i jego zapotrzebowania. Wiadomo, że w pewnych branżach występuje przesyt, co automatycznie powoduje trudności ze znalezieniem pracy, ale tym samym są także sektory, w których specjaliści z danej dziedziny przyjmowani są z otwartymi rękoma. Zorientuj się czy po skończeniu wybranych studiów będziesz mógł liczyć na pracę w zawodzie, bo równie ważne jak jakość studiowania jest jakość późniejszego życia.

Ranking prawdę ci powie

W sytuacji kiedy totalnie nie masz pojęcia co wybrać, sięgnij po zewnętrze źródło informacji. Co roku publikowane są rankingi, które ukazują zainteresowanie młodych ludzi poszczególnymi kierunkami studiów. Podobno zbiorowa mądrość istnieje i niekiedy sprawdza się, wiec by może wybór modnego, obleganego kierunku wcale nie jest taki zły.

Zweryfikuj swoje poglądy

Zawsze marzyłaś o byciu lekarzem, ale nigdy nie byłaś dobra z chemii? Zapomnij o karierze medycznej! Przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto zweryfikować swoją dotychczasową wiedzę o danych studiach czy konkretnym zawodzie. Chcesz studiować inżynierię biomedyczną, ale nie wiesz tak naprawdę co to jest? Chcesz być logistykiem, ale nie masz pojęcia na czym ta praca polega? Dowiedz się jak najwięcej o studiach, zanim je wybierzesz, bo potem może być za późno.

Najlepszym wyjściem byłoby wybranie kierunku, który łączyłby to, czym się interesujesz z tym, z czym wiążesz swoją przyszłość. Ważne byś wybrał takie studia, które rozwiną twoje horyzonty i ukształtują twoją osobowość, wówczas sukces masz gwarantowany.

Nasze komentarze

Twój komentarz może być pierwszy!

0 komentarzy