Hostessa - promotorka produku

Zawód hostessy zaistniał na naszym polskim rynku pracy całkiem niedawno, a jego pojawienie się związane było z rosnącą troską i walką o klienta.

Słowo hostessa zaczerpnięte zostało z języka angielskiego i oznacza po prostu gospodynię, która dba o to by gości czuli się dobrze i komfortowo. Przekłada się w w sposób pośredni na obowiązki zawodowe hostessy, do której zadań należy między innymi witanie gości, rozdawanie materiałów promocyjnych, zachęcanie do odwiedzenia stanowiska firmy i uśmiechanie się.

Praca dla hostess

Hostessa pojawia się na wszelkiego rodzaju imprezach promocyjnych organizowanych przez firmy: targi, wystawy, promocje, bankiety, kluby i w supermarketach Zapotrzebowanie na hostessy jest bardzo zróżnicowane, dlatego  wymaga się od nich wszechstronności, ponieważ często są one wykorzystywane nie tylko do prezentowania produktu, ale również pracują jako konferansjerki, promotorki czy nawet kelnerki.

Uogólniając można powiedzieć, że hostessa musi być przygotowana na każdą rolę oraz pracę, jaka zostanie jej zlecona. Jednak w każdym przypadku pełnionej funkcji, hostessa swoim zachowaniem oraz wyglądem zewnętrznym musi zachęcić klientów do oglądania oferowanych produktów czy usług.

Jak zostać hostessą ?

Hostessami zostają zwykle młode kobiety. Niektóre agencje modelek organizują dla kandydatek specjalne kursy, jednak nie ma żadnych formalnych wymagań, którym muszą sprostać kandydatki do tego zawodu – nie trzeba kończyć żadnych szkół czy kursów. Przede wszystkim musisz mieć ukończone 16 lat oraz posiadać ważną książeczkę sanepidu, jeśli jej nie masz musisz iść do lekarza pracy i ją wyrobić, koszt wyrobienia tego dokumentu to około 80 złotych.

Zarobki Hostessa

Gdzie znajedziemy pracę ?

Początkujące hostessy mogą szukać pracy poprzez pośrednictwo agencji modelek i hostess oraz agencje pracy tymczasowej, które zbierają swoje kandydatki do baz i w zależności od pozyskanych zleceń oferują im pracę. Bardzo często od kandydatek na hostessy wymagane jest portfolio zawierające zdjęcia. Zanim jednak zdecydujecie się na agencję warto dokładnie zapoznać się z profilem działalności agencji. Najszybciej i najłatwiej można dostać pracę w okolicach świąt, ponieważ w marketach pojawiaj się więcej akcji promocyjnych.

Warunki pracy

Hostessy pracują w różnych miejscach, np.: urząd, biuro, hala targowa, centrum handlowe, hotel, restauracja, kluby. Pracując jako hostessa musisz mieć zawsze elegancki wygląd i pogodne nastawienie, ponieważ niemal przez  cały czas pracujesz z ludźmi. Czas pracy zależy od wymagań klienta - czasami praca trwa nawet kilkanaście godzin lub kilka dni i wiąże się z wyjazdem. Praca odbywa się zazwyczaj na stojąco w butach na wysokim obcasie, stąd mogą występować bóle kręgosłupa i kończyn dolnych.

Zarobki hostessy

Wynagrodzenie hostess ustalane jest najczęściej za godzinę lub za dzień. Stawki zależą od warunków pracy, rodzaju promocji oraz zleceniodawcy. Zazwyczaj stawka za dzień pracy wynosi od dziesięciu (niższe stawki są rzadkie) do kilkuset złotych, jednak te najwyższe stawki zdarzają się bardzo rzadko. W związku z tym, że praca i zarobki są zazwyczaj nieregularne, zawód ten jest przez dużą część kobiet (zwłaszcza tych najmłodszych) traktowany jako forma pracy dodatkowej.

Na pewno nie jedna z nas zaczynała swoją przygodę zawodową od prezentowana i zachęcania do kupienia produktów w supermarketach. Wiemy również, że jest to nie łatwy kawałek chleba. Zaczynając od długich godzin w pracy i jeszcze na obcasach, poprzez bóle pleców i stóp, aż do wykłócania się o swoje ciężko zarobione pieniądze. Niestety zdarzają się agencje, które nierzetelnie rozliczają się ze swoimi pracownicami, dlatego bardzo dokładnie sprawdzajcie agencje przed podpisaniem umowy.
 

Monika Dł‚ugosz

Nasze komentarze

Kasia ~ 2012-10-03 21:06:28

Byłam Kiedyś hostessa praca fajna ale też wymagająca :-) wbrew pozorom naskakiwanie klienta tez może wyczerpać :-)

Dodaj swój komentarz

1 komentarzy