Freelancer

Zawód freelancera charakteryzuje się przede wszystkim swobodą czasową i niezależnością. Zarabia się dużo więcej niż w pracy na etacie, i chociaż można mu zarzucić takie wady jak dyskryminację w przypadku usług bankowych czy trudności w planowaniu budżetem, to coraz więcej młodych ludzi decydują się zostać wolnym strzelcem.

Wizerunek freelancera w Polsce ulega dynamicznym przemianom. Zawód ten przestaje kojarzyć się z bezrobotnym studentem, który za gorsze spamuje grupy i fora internetowe. Obecnie na rynku pracy przybywa coraz więcej osób pracujących dla siebie i nie są to już tylko studenci, którzy poszukują dodatkowego źródła dochodu, ale coraz częściej spotkać można specjalistów w konkretnych dziedzinach takich jak: public relations, informatyka, grafika, marketing, prawo i wiele innych.

Profil polskiego freelancera

Polski freelancer zarabia średnio 8700 zł brutto miesięcznie, jest to osoba posiadająca wyższe wykształcenie, a swoją działalność prowadzi nie dłużej niż trzy lata. Osoby, które decydują się na pracę jako wolny strzelec cechują się wysoką ambicją i dążeniem do osiągnięcia sukcesu finansowego. Najczęściej przedstawicieli tego zawodu spotkać możemy a takich branżach jak handel i sprzedaż, informatyka i programowanie oraz doradztwo i konsulting.

Naszych rodzimych freelancerów motywuje najbardziej potrzeba niezależności oraz możliwość osiągania wyższych zarobków, oczywiście w porównaniu do pracy na etacie w jednym przedsiębiorstwie. Niestety nie wszystko wygląda tak dobrze. Zmorą w prowadzeniu działalności gospodarczej okazuje się być ZUS, czyli wysokość składek oraz niepewność finansową, która wynika w dużej mierze z sezonowości prowadzonych przez klienta projektów.

Dlatego wielu freelancerów nie ogranicza się do jednego klienta i zazwyczaj pracują dla kilka firm jednocześnie. Bardzo często korzystają również z pomocy znajomych bądź kolegów czy koleżanek „po fachu”. W ten sposób mogą się nieustannie rozwijać i poszerzać swoje kompetencje zawodowe, nie popadając w rutynę. Freelancerzy najczęściej swoją pracę wykonują z domu, ale można ich również spotkać w kawiarniach, pubach i galeriach handlowych. Popularne stają się również centra coworkingu, gdzie w jednym miejscu najczęściej biurze spotyka się kilka lub kilkanaście osób, które płacą za biurko i możliwość wykonywania swoich obowiązków w towarzystwie innych osób.

Jakie cechy powinien posiadać freelancer?

W rzeczywistości freelancer to osoba cechująca się odwagą, któa potrzebna jest już na początku, aby przebić się w obrębie swojej branży. Taka osoba powinna być dobra w tym co robi, rozpoznawalna, mająca wyrobione nazwisko i kontakty. Liczy się również mocne portfolio dotychczasowych zleceń- żeby w ogóle móc zaistnieć jako jednoosobowa firma i pozyskiwać klientów, niejednokrotnie przecież konkurując z byłymi pracodawcami.

Freelancer to osoba, która ceni sobie wolność, zarówno jeśli chodzi o dobór klientów i ilości zleceń, i która od początku do końca chce mieć wpływ na swój zawodowy los. Niestety taka wolność oznacza niejednokrotnie pracę po 12 godzin i pracę w weekendy. Ale może również oznaczać czas wolny w środku tygodnia i pracę przez dwa tygodnie w ciągu miesiąca. Pożądaną cechą u freelancera na pewno jest dobra organizacja czasu pracy i determinacji w działaniu, ponieważ sam sobie ustala godziny pracy.

Plusy pracy freelancera

Niewątpliwym atutem takiej organizacji pracy jest równość, partnerstwo w stosunku z klientami, a nie podległość jak w stosunku pracy. Należy jednak liczyć się również z niestałością dochodu, ale w praktyce wygląda to tak, że freelancerzy mają najczęściej podpisane umowy o współpracy. Na pewno motywujące są zarobki- kilka razy większe niż na etacie. Pracując na własny rachunek wyrabia się własne nazwisko, które na rynku staje się marką i od początku do końca stosuje się autorskie rozwiązania, żaden szef nie blokuje twoich pomysłów, ale przede wszystkim nie markuje ich własnym nazwiskiem. Co więcej za ewentualne błędy freelancer wini siebie, a nie pracodawcę.


Taki obraz freelancera niewątpliwe zachęca do prowadzenia tego typu działalności. Elastyczne godziny pracy, duża swoboda działania czy możliwość samodzielnego przygotowania i zrealizowanie konkretnego projektu to czynniki motywujące niejednego specjalistę. Dodatkowo przekonuje rosnąca ilość ofert współpracy. Nie wszystkie dotyczą studentów i „udzielania się” na grupach internetowych. Firmy poszukują również doświadczonych event managerów, programistów, analityków czy handlowców potrafiących sprzedawać szybko i skutecznie. Można powiedzieć, że freelancing staje się modny, lecz dla wielu jest to również pomysł na aktywne życie, gdzie wszystko zmienia się jak w kalejdoskopie

„ Trudno było mi się zdecydować na freelance, ale właściwie nie miałam wyjścia. Po architekturze pracowałam w agencji, a moje zarobki była śmieszne. Postawiłam wszystko na jedną kartę i założyłam swoją działalność. Najtrudniejsze były pierwsze miesiące taka nie stałość zarobków, ale teraz już zlecenia mam na kolejne miesiące a nawet lata. Praca w domu daje mi niesamowity komfort i tym rodzaju pracy odnalazłam się” Bożena, 30 lat. Architekt- freelancer
 

Monika Dł‚ugosz

Nasze komentarze

Twój komentarz może być pierwszy!

0 komentarzy