Hormony- estrogeny i progesteron w życiu kobiety

Hormony, choć pochodzą ze słownika medycznego, bardzo szybko wyciekły do życia codziennego. Mówimy, że potrzebujemy adrenaliny, kiedy chcemy dostarczyć sobie silnych wrażeń, a za wojny, agresję i męskie nieokrzesanie połączone z brakiem taktu winimy testosteron.

Również estrogeny- żeńskie hormony płciowe nie uchowały się przed opinią publiczną, Właśnie w nich upatruje się źródła zmienności nastrojów kobiecych, niemożności opanowania gwałtownych wybuchów skrajnych emocji oraz zwiększonej skłonności do płaczu.

Czy słusznie? Bez wątpienia żeńskie hormony płciowe pełnią doniosłą rolę w organizmie kobiety, ale przypisywanie im niemal diabolicznej roli jest przesadą. Poniżej piszemy, co tak naprawdę jest sprawką hormonów i jak oddziałują na kobiecy organizm.

Estrogeny a kobiecość

Estrogeny są hormonami odpowiedzialnymi za powstanie i zachowanie cech żeńskich w organizmie płodu, a potem dziecka i dorosłej kobiety. Mają one za zadanie pobudzić funkcje narządów rozrodczych, głownie jajników, do produkcji komórek jajowych, które w przyszłości wezmą udział w zapłodnieniu.

Estrogeny stymulują też rozwój tak zwanych drugorzędowych cech płciowych, dzięki którym zazwyczaj już na pierwszy rzut oka rozróżniamy kobietę wśród całego grona mężczyzn. Mowa tu o charakterystycznej sylwetce, mniej lub bardziej zarysowanej klepsydry, rozwiniętych gruczołach piersiowych, smuklejszej talii i pełnych, zaokrąglonych biodrach, ale także o innych (trzeciorzędowych) cechach jak wysoki ton głosu, delikatność budowy ciała czy znacznie uboższe owłosienie na ciele.

Skąd pochodzą estrogeny?

U zdrowej dorosłej kobiety, estrogeny produkowane są głównie w jajnikach, w największej ilości tuż przed owulacją i w połowie fazy lutealnej cyklu. Na produkcję hormonów ma wpływ złożony układ sterujący pochodzący z podwzgórza i przysadki.

Wywodzące się stamtąd bodźce hormonalne (statyny, liberyjny, tropiny) mogą na zasadzie sprzężenia zwrotnego regulować poziom hormonów w organizmie kobiety. Wiąże się to jednak z innym zagrożeniem- choroby ośrodkowego układu nerwowego mogą skutkować zaburzeniami hormonalnymi. Głównym estrogenem produkowanym przez jajniki jest 17-beta-estradiol.

Dobre hormony

Pozytywne działanie estrogenów obejmuje ich wpływ na wiele różnych układów i narządów w ciele kobiety. Do momentu menopauzy i wygaśnięcia czynności jajników, kobieta jest chroniona działaniem estrogenów przed chorobami układu krążenia, jak zawały czy choroba wieńcowa (nie oznacza to, że kobiety nie mogą zachorować na chorobę wieńcową, jednak w porównaniu z mężczyznami, ryzyko jest znacznie mniejsze) oraz przed utratą gęstości tkanki kostnej, zwaną osteoporozą.

Współcześni neurobiolodzy coraz częściej mówią również o dobroczynnym wpływie estrogenów na komórki układu nerwowego- jest wysoce prawdopodobne, że właśnie te hormony chronią przed chorobami neurodegeneracyjnymi, jak otępienie starcze czy choroba Alzheimera.

Zapomniany progesteron

Mówiąc o żeńskich hormonach płciowych bardzo często ogranicza się temat do estrogenów, które wbrew pozorom nie są jedynymi hormonami odpowiedzialnymi za kobiecość. Równie ważny w zachowaniu prawidłowego cyklu i równowagi hormonalnej jest progesteron. Hormon ten, inaczej nazywany luteiną, wytwarzany jest przez ciałko żółte pojawiające się w jajnikach oraz przez łożysko w okresie ciąży.

Ilość progesteronu produkowanego przez organizm kobiety ciężarnej jest wielokrotnie wyższa niż przed ciążą, a hormon ten odpowiada za większość zmian mających przygotować kobietę do porodu i urodzenia zdrowego dziecka. U kobiet nieciężarnych progesteron wydzielany jest pulsacyjnie w zwiększonych ilościach w drugiej połowie cyklu.

Odpowiada on za cykliczne zmiany funkcji ściany macicy, ułatwia owulację oraz reguluje krwawienia miesięczne. Jest on jednak także odpowiedzialny za pojawiające się przed miesiączką uciążliwe objawy- głównie obrzęki i przyrost masy ciała.

Chociaż hormony bez wątpienia mają zdolność wpływu na kobiecą psychikę- wywoływania stanów depresyjnych ( na przykład depresja poporodowa uwarunkowana niedoborem progesteronu) oraz euforycznych, ich działanie jest jednak zindywidualizowane u każdej kobiety oraz przemnożone przez własne cechy kobiety.

Hormony nie są napędem sprawczym, ale subtelnym czynnikiem, który może modyfikować życie i zachowanie kobiet. Pamiętajmy o tym, gdy następnym razem zechcemy zrzucić na nie całą winę.
 

Sylwia Płusa

Nasze komentarze

anet ~ 2013-03-04 19:18:06

Fitoestrogeny, hormony kobiecości Nie dostrzegamy długo benefitów działania estrogenów w organizmie kobiety do momentu zanotowania objawów świadczących o ich obniżeniu. Najbardziej dokuczają nam widoczne na skórze objawy niedoboru estrogenów. Hormon ten wpływa na nawilżenie skóry, daje jej elastyczność i odpowiednie napięcie, pobudza komórki do produkcji kolagenu i elastyny, korzystnie wpływa na stan naczyń krwionośnych, zwiększa przenikanie składników odżywczych do skóry, chroni przed łysieniem androgenowym. Spadek estrogenów objawia się zwiotczeniem skóry, brakiem elastyczności, pogłębiają się zmarszczki i bruzdy. Skóra staje się cienka i wiotka, nasila się jej przesuszenie, mimo stosowania kremów, częściej pękaja naczynka krwionośne. Na dłoniach i stopach można zauważyć zwiekszone rogowacenie, często bolesne pękanie naskórka. Gwałtowne zmiany w skórze do jakich dochodzi na skutek utraty ochronnego wpływu estrogenów powodują poważne pogorszenie jej kondycji. Według badaczy gęstość kolagenu w skórze spada średnio o 2% rocznie. Inni naukowcy podają, że w ciągu pierwszych 5 lat menopauzy ilość włókien kolagenowych w skórze obniża się o 30-35%”. Liczby te mówią same za siebie. To już nie powolna, stopniowa utrata atrakcyjności. Fitoestrogeny mogą okazać się więc „eliksirem młodości”. Działanie fitoestrogenów obejmuje także inne obszary ciała kobiety: Dzięki ich stosowaniu zmniejszają się krępujące dolegliwości wynikające z zaniku ściany pochwy, utrudniające współżycie. Poprawia się także osłabione libido. Roślinne estrogeny zmniejszają objawy menopauzy, zapobiegają utracie zębów i przyczyniają się do zwiększenia gęstości kości. Redukują poziom cholesterolu, ochraniają serce i naczynia przed chorobami, a także usprawniają pamięć, koncentrację, zapobiegają chorobie Alzheimera i podnoszą obniżony nastrój. Fitoestrogeny są niezwykle silnym składnikiem naturalnym pełniącym rolę ochronną dla komórek mózgu. Kiedy kobieta wkracza w menopauze i poziom estrogenu w jej krwi gwałtownie spada, może zaobserwować negatywne zmiany w zakresie sprawności myślenia, uczenia się i zapamietywania. Belle Vie, fitoestrogeny roślinne: Lepszy wygląd skóry Efekt odmladzający Bezpieczeństwo tkanek piersi i narządów rodnych Wspieranie serca, korzystny profil lipidów Lepsza pamięć i koncentracja Polepszenie gęstości kości Codzienne usuwanie toksyn http://www.transferfactor.info.pl/ http://www.facebook.com/TransferFactorInfoPl

Natka ~ 2014-09-12 13:15:57

Witam serdecznie. Chciałam się dowiedzieć czy niedobór estrogenów wpływa również na tycie i czy nadmierne obżarstwo może być jedynym objawem niedoboru estrogenów? Na wielu stronach można wyczytać podobne informacje: http://www.hormonalne.objawy.net/Objawy+niedoboru+estrogen%C3%B3w - bóle głowy, depresja, złe samopoczucie i tak dalej i tak dalej. U mnie występują jedynie wahania nastrojów, silnie zaczęłam przechodzić cykle miesiączkowe no i to tycie... w ciągu ostatnich 3 miesięcy przybrałam prawie 5 KILOGRAMÓW NA WADZĘ! Jestem załamana, zdruzgotana i zrozpaczona w jednym. To straszne... dodam, że nie jestem jakaś stara, mam raptem 38 lat, więc całkiem młoda ze mnie babeczka. Nie wiem co już mam o tym w ogóle myśleć... czy to możliwe, że jest to sprawka estrogenów? Inaczej nie potrafię sobie tego wyjaśnić.

zosia ~ 2014-09-25 21:18:44

Hmm wiem chcialam zapytac czy branie tabletek hormonalnych np.progesteronu. Wplywa na organizm kobiety tak, ze powoduje nieplodnosc?

Dodaj swój komentarz

3 komentarzy