10 sygnałów, kiedy trzeba zbadać hormony

Złe samopoczucie, problemy ze zdrowiem i brak wyraźnych przyczyn – to może być skutek nieprawidłowego działania hormonów.

Jak działają hormony?

Hormony są produkowane przez gruczoły, które wydzielają je do krwi, aby regulowały funkcjonowanie narządów całego ciała.

Gruczoły współpracują ze sobą tworząc systemy kontrolne i regulujące. Nadrzędne w stosunku do pozostałych gruczołów jest podwzgórze i przysadka mózgowa, które pełnią funkcję regulacyjną oraz kontrolną w stosunku do pozostałych gruczołów.

Niewłaściwe działanie układu endokrynnego, to często złe samopoczucie oraz szereg dolegliwości.

Warto zatem być czujnym i sprawdzić sygnały, jakie wysyła nam nasz organizm.

  • 1 Za bardzo tyjesz lub chudniesz

    Za zbyt duże przybieranie na wadze, jak również zbyt duży jej spadek, może być odpowiedzialna tarczyca. Niekontrolowane tycie, któremu towarzyszy uczucie zmęczenia czy apatia jest charakterystyczne dla niedoczynności tarczycy. Ciągły spadek wagi pomimo zdrowego i prawidłowego odżywiania, fala ciepła i drażliwość to typowe objawy nadczynności tarczycy. Obydwie dysfunkcje można skutecznie leczyć.

  • 2 Zmiany nastroju

    To chyba jedna z najbardziej charakterystycznych dolegliwości przypisywana kobietom i nie bez przyczyny. Wpływ na twoje samopoczucie mają hormony płciowe: estrogeny i progesteron. Ich poziom we krwi zależy od fazy cyklu. Końcówka cyklu jest zdominowana przez progesteron i wiąże się ze spadkiem dobrego samopoczucia. Jeśli nie potrafisz sobie z tym poradzić a zmiany są bardzo silne, skonsultuj się z lekarzem, który może zalecić leczenie hormonalne.

  • 3 Nieregularne miesiączkowanie

    Miesiączka nie pojawia się w spodziewanym terminie, cykl jest za krótki, a innym razem zbyt długi? Udaj się do ginekologa. Najprawdopodobniej winne są temu hormony płciowe. Jeśli jednak badanie wykluczy taką możliwość, sprawdź poziom hormonu TSH produkowanego przez tarczycę. Jej zła praca również może prowadzić do nieregularnych miesiączek.

  • 4 Nadmierne owłosienie

    Inaczej zwane hirsutyzmem. Charakteryzuje się występowaniem owłosienia typowego dla mężczyzn, w takich miejscach, jak: broda, uda, piersi, plecy. Odpowiedzialne za ten stan rzeczy są androgeny – męskie hormony produkowane u kobiet przez nadnercza. Ich niewielka ilość znajduje się we krwi każdej kobiety. Jeśli jednak masz opisane powyżej  objawy, lepiej sprawdź, czy nadnercza funkcjonują prawidłowo.

  • 5 Zmiana w piersi

    Jeśli podczas comiesięcznego badania zauważysz jakąś zmianę, nie wpadaj w panikę. Może się okazać, że guzek jest łagodny i wystarczy kuracja hormonalna, wyrównująca poziom estrogenów, w stosunku do progesteronu.

  • 6 Fatalna cera

    Masz po trzydziestce, a czujesz się jakbyś miała 15 lat i nie jest to związane z młodym duchem? Trądzik w tym okresie nie jest normalny. Może występować na twarzy, plecach, ramionach. Odpowiedzialne za to są przede wszystkim androgeny. Lekarz może zalecić kuracje hormonalną obniżającą ich poziom.

  • 7 Długie starania o dziecko

    Brak ciąży może być spowodowany, m. in. brakiem owulacji, która z kolei często jest wywołana zespołem policystycznych jajników. Jeśli badania poziomu hormonów we krwi są nieprawidłowe, kuracja hormonalna pozwoli obniżyć poziom androgenów oraz zapobiegnie przerostowi błony śluzowej macicy.

  • 8 Mleko w piersiach

    Jeśli nie urodziłaś właśnie dziecka a z piersi wydobywa się mleko, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Takie objawy mogą świadczyć o hiperprolaktynemii, czyli zbyt dużej ilości prolaktyny. Można ją obniżyć lekami.

  • 9 Problemy z seksem

    Nieprzyjemne doświadczenia podczas współżycia mogą być wynikiem braku nawilżenia pochwy. Warto sprawdzić czy za ten stan rzeczy nie jest  odpowiedzialna prolaktyna (w przypadku, gdy urodziłaś dziecko) lub estrogeny (gdy jesteś w okresie menopauzy).

Nasze komentarze

Hania ~ 2012-10-04 10:05:33

U mnie krostki w okolicach szyi, takie wypryski były objawem nadmiernej ilości testosteronu w organizmie. Po tym jak się unormował krostki i wypryski same zniknęły, ale przez kilkanaście tygodni się z nimi męczyłam bo lekarz nie wiedział od czego to może być. Podpowiedziała mi ... moja kosmetyczka ;)

Ania018 ~ 2013-12-16 22:06:18

Moim problemem jest to ze jem caly czas tyle samo i tracę na wadze po za tym mam małe piersi i caly czas czuje przygnębienie jakiego hormonu moge miec za malo lub za duzo ?

asia ~ 2015-05-08 14:30:30

a ja znowu mam hustawki nastroju,w wiekszosci jestem nerwowa.wypadaja mi wlosy i mam zaskrorniji na twarzi i dziwne krostki na plecach a mam 30 lat juz. w ostatnim roku pojawily sie nieregularne miesiaczki gdzie cale zycie mialam co 28 dni- moze to tez przez stres gdyz okol dwoch lat mialam problemy z mezem i sie rozwiodlam rok temu.do tego moje starania o dziecko wydaja sie troche trudne...ale dopiero zsczynamy sie starac z narzeczonym wiec nie wpadam w panike. a najgorsze jest to ze wszedzie mam nadmiar owlosienia tylko nie na glowie,szlag mnie trafia bo noe moge poradzic sobie z wloskami bikini i chyba sie zdecyduje na laser. wiec z tych wszystkich powodow zsmierzam przebadac swoje hormony bo cos z nimi nie tach chyba....

ewka ~ 2016-04-05 19:29:23

U mnie zaburzyła się miesiączka. Przez dwa miesiące nic a teraz tylko plamienia i to przez cały czas. Byłam u ginekologa, okazało się że mam torbiela jajnika dostałam antybiotyk i po badaniu niby wszystko jest dobrze. Ale objawy nie ustąpiły do tego jeszcze ciągłe bóle brzucha i piersi ,ogólne zmęczenie. Nie wiem co dalej...

Lekarz ~ 2017-07-24 20:13:21

Zbadajcie poziom prolaktyny na bank za wysoka

hejaa ~ 2018-11-11 21:06:10

Jak zbadać hormony ? U jakiego lekarza ?

Dodaj swój komentarz

6 komentarzy