Nerwobóle - czy zawsze są syndromem stresu?

Zastanawiasz się czy Twoja podatność na reakcje stresowe ma jakiś związek z odczuwanym przez Ciebie bólem? Koniecznie sprawdź czy pod przykrywką stresu nie lekceważysz innych przyczyn bólu.

O nerwobólach słów kilka

Nerwoból, czy też inaczej neuralgia jest związana z bólem odczuwanym w okolicach nerwu obwodowego. Zazwyczaj ma postać rwącą i trwa stosunkowo krótko. Główne objawy to: zwiększona wrażliwość skóry w okolicy uszkodzonego nerwu do tego stopnia, że każdy dotyk lub ucisk jest odczuwany jako ból, zdrętwienie okolic nerwu, które może przyjmować postać rwącą, być krótkotrwałe lub utrzymywać się przez pewien czas i być odczuwane jako palący ból.

Nasilenie bólu może także nastąpić w przypadku poruszenia okolicy, w której występuje. Innym objawem może być paraliż lub osłabienie mięśni zaopatrywanych przez uszkodzony nerw. Bardzo ważne jest, aby odróżnić nerwoból wywołany samoistnie, bez znanej przyczyny, od nerwobólu objawowego, który jest spowodowany jakimiś zmianami patologicznymi w obrębie nerwu.

Do najczęściej spotykanych i najbardziej powszechnych nerwobóli zalicza się nerwoból: nerwu trójdzielnego, nerwoból serca, nerwoból pleców, nerwobóle brzucha i nerwobóle międzyżebrowe. Część z wymienionych nazw ma charakter umowny i wynika z terminologii używanej przez samych pacjentów, niepotrafiących właściwie zdiagnozować rodzaju odczuwanego bólu.

Kiedy nerwoból jest syndromem stresu?

Nie od dziś wiadomo, że nieumiejętność radzenia sobie ze stresem może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Wzrost cholesterolu, problemy z układem krążenia, to tylko niektóre owoce naszej słabej odporności. Śmiało możemy do niej dodać także nerwobóle.  Również takie czynniki psychiczne jak depresja, niepokój, złość czy stłumione emocje mogą mieć znaczenie w powstawaniu nerwobólu.

Szczególnie narażone są osoby bardzo nerwowe. Jules Stark, w swoim artykule opisującym związek stresu i nerwobólu, stwierdza, że sami pacjenci identyfikują silnie odczuwany ból z poddaniem silnemu działaniu stresora, jak na przykład śmierć kogoś bliskiego czy utrata pracy(Jules Stark, 2010). Warto również zwrócić uwagę na czas trwania nerwobólu, jeśli jest on krótki i intensywny może być spowodowany silnie oddziałującą na nas sytuacją stresową.

Nerwoból  a choroba

Jak już zostało napisane powyżej, nerwobóle możemy podzielić na samoistne i objawowe. W przypadku nerwobólu nerwu trójdzielnego samoistne występowanie wiąże się zazwyczaj z osobami w podeszłym wieku.

Często przypisywane jest problemom stomatologicznym, gdyż występuje w okolicach żuchwy i szczęki. Na początku ból odczuwany jest tylko w chwili napadu, po dłuższym okresie choroby mogą też pojawić się inne dolegliwości, utrzymujące się między napadami np. ból głowy. Znaczenie poważniejsze konsekwencje dla naszego zdrowia ma nerwoból objawowy. Chociaż trudno go czasami odróżnić od samoistnego.

Może towarzyszyć takim chorobom jak stwardnienie rozsiane lub być wynikiem tworzących się w okolicy nerwu guzów, zrostów czy też mieć postać zapalną.    Warto więc zwrócić uwagę na częstość i okoliczności pojawiania się bólu oraz zasięgnąć opinii lekarza.

Maja Klimantowska

Nasze komentarze

Eve ~ 2013-04-07 13:53:18

Hej. Od trzech lat mam nerwobóle (przynajmniej ja to tak nazywam) w klatce piersiowej i okolicach serca. Ból jest ostry,rwący, podczas 'ataku' nie jestem w stanie sie poruszyć i wziąć głębszego oddechu. Niekiedy bolą mnie kości palców w dłłoni. Nie wiem czy iść na EKG ? Czy do psychologa/psychiatry ? Proszę o pomoc.

Asia ~ 2013-04-28 20:34:38

ja tez mam nerwobol jak mnie marcin na hustawce bujal!!! uwaga na chlopakow z rewala!!! uciekajcie dziewczyny.

Jaa ~ 2013-05-04 12:42:52

Hej eve mam to samo podczas ataku niemoge sie poruszyc gdyz strasznie boli. Myslisz ze lekarz moze pomoc?

ja1 ~ 2013-05-11 17:57:12

Ja też tak mam,już dwa dni mnie trzyma

gaga123 ~ 2013-05-12 22:01:46

Sprobuj w czasie "ataku"pic, powoli malymi lykami .Moze byc woda albo herbata.Mi pomaga.

becia ~ 2015-12-20 22:57:47

A ja mam nerwobóle z tyłu głowy za uszami. Jest krótki i pulsujący trwa kilka sekund.

asik ~ 2016-12-24 14:45:34

na taki bólu w stwardnieniu nie ma leku! można się ratować ćwiczeniami - mi to bardzo pomaga http://www.stwardnienieforum.pl/cwiczenia-zmniejszajace-bol-w-stwardnieniu-rozsianym/

Kwiatek ~ 2017-01-24 13:17:40

Doskonale przekonałam się o tym jak trudnym w leczeniu schorzeniem są neuralgie. Lekarze rzadko są w stanie postawić prawidłową diagnozę, co skutkuje niestety miesiącami lub nawet latami źle dobranego leczenia… U mnie na początku było tak, że ból pojawiał się raz na jakiś czas, a potem doszło już do tego, że nie było dnia bez bólu twarzy… Musiałam zdecydować się na radykalny krok i zacząć leczenie w centrum leczenia bólu przy Carolina Medical Center. Dopiero tam postawiono mi kompetentną diagnozę i wdrożono odpowiednie leczenie, które zredukowało mój ból.

jnka ~ 2017-04-02 22:20:17

Ja na nerwobóle cierpię już piąty rok.Są to nerwobóle pleców,klatki piersioewj i serca......Powstały po nerwicy ,którą z kolei borykałam sie trzy lata..Są to powikłąnia stresu.......I tak zastrzyki z ketonalu piąty rok....Ból umiejscowiony trzyma kilka dni.....Jest rwący,kłujący.Uszkadza unerwienie organizmu..Rehabilitacja maści proszki ,nic nie pomaga,albo na krótko.....Nieraz bóle przypominają te zawałowe,stad pomoc medyczna dosć częsta.....Człowiek w tej chorobie zamyka sie na ból....Uważajcie na siebie...

Justyna ~ 2017-11-06 01:07:12

Nerwobole mam od 2 miesiącemy. W ciągu miesiąca są mniejsze. Proszę mi powiedzieć czy atak bólu ostrego też mi grozi?

marta ~ 2017-11-07 08:38:59

Mam 24 lata a na neuralgię nerwów międzyżebrowych choruje już 9 lat. Ból przychodzi nagle, niespodziewanie jest to ból kujący, piekący, rwący. Często mam taki atak, że nie mogę złapać oddechu. Skóra w miejscu uszkodzonego nerwu jest wrażliwa na dotyk. Miałam taki okres, że bolało mnie nawet noszenie ubrania. Ja w momencie ataku przykładam dłoń w miejscu bólu i pod wpływem ciepła za jakiś czas przechodzi. Jak czuję tylko lekkie pieczenie to przykładam ciepły kompres. Zimna to okres kiedy nerwoból dokucza najbardziej. Leczono mnie także farmakologicznie brałam różne leki przeciwpadaczkowe, antydepresanty, miałam wstrzykiwana dwa razy lidokainę jednak takie działania pomagają tylko na jakiś czas. Wszystkim osobom cierpiącym na tę chorobę bardzo współczuje bo wiem co przeżywacie. Tym, którzy maja objawy dosyć krótki czas proponuje udać się do lekarz (po co cierpieć). Jednak trzeba trafić na lekarza, który podejdzie do sprawy poważnie. Ze mnie dwa razy już lekarze chcieli zrobić osobę chorą psychicznie, a jedna cudowna pani neurolog stwierdziła, ze są gorsze choroby układu nerwowego i muszę się do bólu przyzwyczaić. Tylko niestety do bólu nie da się przyzwyczaić.

Awa ~ 2018-05-19 17:54:46

Kochani! Ja, niestety, też wiem,co to nerwoból międzyżebrowy - mam problemy z tarczycą. Główną przyczynę upatruję w stresie. Bardzo pomogła mi książka Alexandra Loyda i Bena Johnsona "Kod uzdrawiania". Polecam wszystkim cierpiącym z jakiegokolwiek powodu. Pomaga. Tylko trzeba systematycznie stosować.

Patka ~ 2018-06-12 09:44:26

Witam wszystkich od dwóch dni czuje ból w klatce piersiowej dokładnie po lewej stronie dodam że nie jest to kłucie tylko ból jakby ktoś dosłownie uderzył mnie w klatkę piersiową czy to zwykły nerwoból czy może coś innego pomóżcie

Stara Baba ~ 2018-07-12 10:19:56

Poczytajcie o chorobach żeber, chrząstek międzyżebrowych, grasicy, może Wasze odczucia nakierują Was na opisane dolegliwości towarzyszące takim schorzeniom. Potem lekarzowi będzie łatwiej rozpoznać co Wam dolega. Przydatny link, choć więcej informacji można znaleźć samemu w Internecie: https://wylecz.to/pl/choroby/uklad-kostno-stawowy/zapalenie-chrzastek-zebrowych-przyczyny-objawy-leczenie.html

Dodaj swój komentarz

14 komentarzy