Dziecięce strachy - czyli czego boją się małe dzieci

Lęki dziecięce są czymś zupełnie normalnym, o ile w odpowiednim czasie mijają. Podajemy top listę dziecięcych strachów i radzimy jak pomóc dziecku je pokonać.

Aby móc skutecznie pomóc naszemu dziecku i je zrozumieć, musimy wiedzieć czy temu, co przeżywa towarzyszy strach czy lęk. Strach jest reakcją organizmu na realne zagrożenie. Lęk jest czymś bardziej ciągłym, często nie mającym związku z rzeczywistością. Lęk może być spowodowany wyobraźnią dziecka niewłaściwie  stymulowaną np. poprzez pozwalanie na oglądanie filmów grozy, traumatycznymi przeżyciami, których doświadczyło w przeszłości,  np. bolesny zabieg, śmierć domowego zwierzątka lub być wynikiem niezaspokojenia podstawowych potrzeb dziecka, takich jak: miłość, bezpieczeństwo czy uznanie.

Niezaspokojona potrzeba miłości rodzi lęk przed odrzuceniem i porzuceniem. Brak uznania wpływa na powstanie lęków dotyczących wyśmiewania i kompromitacji. Natomiast niezaspokojona potrzeba bezpieczeństwa może wywołać lęki związane z konkretnymi sytuacjami zagrażającymi życiu.

Top lista dziecięcych lęków

  • Ciemność

To chyba najbardziej popularny lęk wśród maluchów. Pracująca wyobraźnia dzieci, które nie widzą w ciemności, nie pozostawia im złudzeń, że tuż przy łóżku może czyhać na nie niebezpieczny potwór. Nie mają żadnej pewności, co do tego, gdzie się znajdują. Ich pokój może bez problemu zamienić się w niebezpieczny las. Nie pozostaje nic innego, jak zawołać pomocy i wtulić się w bezpieczne ramiona rodziców.

  • Nieznajomy

Lęk przed nieznanymi osobami zaczyna rozwijać się u dzieci ok. 8 miesiąca życia i trwa średnio do 2 r. ż. Oswojone z rodzicami i najbliższą rodziną dziecko w sytuacji, gdy pojawia się na horyzoncie osoba, której nie rozpoznaje reaguje płaczem. W okresie tym jeszcze bardziej nasila się przywiązanie do rodziców, szczególnie mamy, której dziecko za żadne skarby nie chce spuścić z oczu i reaguje płaczem, gdy widzi, że mama się ubiera i ma zamiar wyjść z domu, w dodatku bez niego.

  • Głośne odgłosy

Groźne odgłosy burzy, wiatru, ale także niektórych sprzętów domowego użytku, jak mikser czy odkurzacz potrafią wywołać u malucha nie lada niepokój. Nie wiedząc skąd pochodzi dźwięk, nad którym nie potrafi zapanować, głośno płacze szukając pomocy u najbliższych.

  • Zwierzęta

Około 1 roku życia dzieci zaczynają bać się zwierząt. Lęk ten ma pozytywne znaczenie w przypadkach realnego zagrożenia ze strony zwierząt. Taki strach niejednokrotnie może ustrzec przed niebezpieczeństwem.

Bajkoterapia pomaga

Lęk można przezwyciężyć różnymi sposobami np. poprzez oswajanie czy walkę z nim i wygnanie. Maria Molicka proponuje bajkoterapię, jako metodę projektującą, dzięki której dziecko może w bezpiecznej dla siebie sytuacji, oswoić się z danym lękiem oraz poznać strategie radzenia sobie. Metoda ta jest szczególnie przydatna dla dzieci, których lęki powstały na skutek niezabezpieczenia jakiejś potrzeby i w związku z tym przeżywają określone trudności w relacjach społecznych czy rodzinnych.

Maja Klimantowska

Nasze komentarze

Twój komentarz może być pierwszy!

0 komentarzy