Zasady zdrowego odżywiania dla kobiet

Kobieta w życiu codziennym staje przed ogromnym zadaniem pogodzenia obowiązków domowych, opieki nad dziećmi z pracą zawodową i prowadzeniem domu.

W tym wszystkim jednak nie należy zapominać, by zadbać o swoje zdrowie, w tym o prawidłowe, zdrowe żywienie. W celu utrzymania prawidłowej masy ciała lub redukcji masy ciała trzeba pamiętać przede wszystkim o zdrowym, zbilansowanym żywieniu i regularnych ćwiczenia fizycznych. Na co zwrócić szczególną uwagę? Oto kila rad.

Regularne spożywanie posiłków - to podstawa

W zachowaniu zdrowia, a także w trosce o prawidłową masę ciała należy dbać o regularność spożywania posiłków. Istotne jest, by w ciągu dnia spożywać 4-5 posiłków z przerwami nie dłuższymi niż 3-4 godziny. Kolacja lub obiadokolacja, czyli ostatni posiłek ,powinna być spożyta 2-3 godziny przed snem.

Warto zadbać o regularne spożywanie posiłków, gdyż nieregularny sposób żywienia sprzyja otłuszczaniu ciała i odkładaniu się tkanki tłuszczowej, głównie w okolicach brzucha. Osoby, które jadają nieregularnie częściej sięgają po słodycze oraz miewają napady „wilczego głodu”, co skutkuje spożywaniem dużej ilości kalorii, a w efekcie przybieraniem kolejnych kilogramów na wadze.  

Higiena spożywania posiłków

Istotną rolę w codziennym żywieniu odgrywa powolne i spokojne spożywanie posiłków. Jednocześnie podczas jedzenia nie należy oglądać telewizji, pracować przy komputerze czy czytać gazety. Całą uwagę należy poświęcić konsumpcji posiłku, gdyż chroni to przed zjadaniem zbyt dużych ilości pożywania. Ważne jest, aby od stołu odchodzić z lekkim uczuciem niedosytu. Dopiero po 15 minutach od spożycia posiłku dochodzi do uczucia pełnego nasycenia.

Piramida zdrowego żywienia

Zdrowa, urozmaicona dieta

Nie ma jednego produktu spożywczego, który dostarczałby do naszego organizmu wystarczających ilości wszystkich składników odżywczych, witamin i minerałów. Z tego powodu należy zadbać o urozmaicenie diety i nie zapominać o odpowiednim wyborze jakości produktów. W ciągu dnia w jadłospisie powinny znaleźć się produkty z każdej z 5 grup produktów.

  • Produkty zbożowe – należy wybierać produkty pełnoziarniste (ciemne pieczywo, grube kasze, pełnoziarniste makarony) , które dostarczają błonnik, witaminy z grupy B i magnez.
  • Warzywa i owoce – bogate w witaminy, składniki mineralne i błonnik powinny być jadane kilka razy dziennie. Częściej należy sięgać po warzywa (4-5 porcji) niż po owoce (2-3 porcje).  
  • Produkty mięsne i rybne – bogate źródło pełnowartościowego białka, budulca naszego organizmu. W tym wypadku należy wybierać chude gatunki mięs (drób, indyk, wołowina) i przynajmniej 3-4 razy w tygodniu spożywać ryby, szczególnie ryby tłuste morskie jak łosoś, makrela czy tuńczyk.
  • Mleko i produkty mleczne – cenne źródło białka oraz wapnia. Należy je spożywać codziennie i wybierać o jak najniższej zawartości tłuszczu. Sporadycznie natomiast należy sięgać po ser żółty i sery pleśniowe.
  • Tłuszcze – oleje roślinne, w tym oliwa z oliwek czy olej rzepakowy powinny być podstawą sosów do sałatek i surówek, zamiast np. tradycyjnej śmietany. Należy ograniczyć spożycie tłuszczów ukrytych, czyli tych znajdujących się w ciastach i słodyczach.

Odpowiednia podaż płynów

W ciągu dnia zaleca się wypijanie około 2 litrów płynów. Najbardziej polecanymi będzie woda oraz napary herbat (smakowe, owocowe). Bezwzględnie zaleca się zrezygnować z napojów słodkich, które są źródłem dużych ilości cukru, czyli „pustych kalorii”. Dla przykładu butelka 1,5l wody smakowej truskawkowej zawiera 18 łyżeczek cukru!

Aktywność fizyczna – podstawą zdrowia

Pomiędzy codziennymi zajęciami warto znaleźć przynajmniej 30 minut czasu dla siebie i przeznaczyć ją na ulubioną aktywność fizyczną, która pozytywnie wpłynie na kondycję zdrowotną całego organizmu.

 


 

Diana Wolań„ska

Nasze komentarze

Twój komentarz może być pierwszy!

0 komentarzy