Dieta w nadciśnieniu tętniczym

Ciśnienie tętnicze krwi powyżej wartości 140/90 mm Hg nazywane jest nadciśnieniem tętniczym. Choroba ta dotyczy co trzeciego Polaka i jest jednocześnie najczęstszą przyczyną rozwoju choroby niedokrwiennej serca i udarów mózgu.

Jak leczyć nadciśnienie za pomocą diety?

Do leczenia niefarmakologicznego nadciśnienia tętniczego należy zarówno zmianę sposób żywienia oraz aktywność fizyczna.  Do głównych zaleceń żywieniowych należą:

  • Ograniczenie spożycia soli (sodu)

W celu obniżenia zawartości soli (sodu) w naszej diecie należy stopniowo zmniejszać ilość używanej soli przy przyrządzaniu i doprawianiu posiłków. Kubki smakowe na języku bardzo szybko przywykną do zmniejszonej podaży soli i jedzenie mniej słone równie będzie nam smakować. Poleca się również dodawania soli pod koniec gotowania, wtedy smak słony jest bardziej wyrazisty, stąd też zużycie soli będzie mniejsze.

Najlepszym jednak rozwiązaniem jest zastępowanie soli, świeżymi bądź suszonymi ziołami. Należy pamiętać, że wiele mieszanek przypraw zawiera duże ilości soli lub glutaminianu sodu wiec na pewno nie będą one najlepszym zamiennikiem soli. Substytutem soli jest jej odpowiednik w postaci soli potasowej, na którą wielu nadciśnieniowców się decyduje.

Z pewnością bardzo dobrym rozwiązaniem jest wybieranie produktów rynkowych mniej słonych, w tym celu należałoby od czasu do czasu przyjrzeć się etykietom kupowanych produktów. Zalecane jest również wybierać produkty świeże zamiast przetworzonych, gdyż istnieje około 50 substancji dodatkowych, które są źródłem sodu w diecie. 

  • Zwiększenie spożycia warzyw i owoców

W codziennej diecie należy spożywać przynajmniej 4 porcje warzyw i 3 porcje owoców dziennie. Są głównym źródłem potasu, który jako antagonista sodu ma właściwości obniżające ciśnienie tętnicze krwi. Najbardziej zasobne w potas są pomidory, banany, owoce cytrusowe, pestki słonecznika oraz warzywa liściaste. W badaniach Framingham dowiedziono, że dieta obfitująca w naturalny potas pochodzący z warzyw i owoców zmniejsza ryzyko udaru mózgu aż o 22%.

  •  Zwiększenie podaży wapnia wraz z dietą

Produktami bogatymi w wapń są mleko i jego przetwory, rośliny strączkowe oraz ryby drobnokościste jak sardynki czy śledzie. Badania naukowe dowodzą, że wapń może również sprzyjać obniżaniu ciśnienia tętniczego krwi. W ramach profilaktyki chorób układu krążenia, które często towarzyszom nadciśnieniu tętniczemu wskazane jest wybieranie produktów mlecznych o obniżonej zawartości tłuszczu.

  • Unikanie alkoholu

Alkohol poza tym, że dostarcza do organizmu „puste kalorie” (1g alkoholu to 7 kcal), to po jego spożyciu znacznie wzrasta ciśnienie tętnicze krwi. Osoby z nadciśnieniem powinny bardzo okazjonalnie sięgać po alkohol, wybierając wówczas kieliszek czerwonego, wytrawnego wina.

  • Naturalne herbatki ziołowe :

- herbatka z ziaren owsa
- herbata z ziela jemioły
- herbatka z kwiatu i owocu głogu
- herbata z owoców dzikiej róży
- herbata z liści różanecznika

Zdrowy sposób żywienia jest jednym z czynników pozytywnie wpływającym na nasze zdrowie. Istotną rolę odgrywa również aktywność fizyczna. W tym celu zarówno osobom zdrowym jak i z nadciśnieniem tętniczym poleca się przynajmniej 30 minut aktywności dziennie. Nie bez znaczenia jest stres, hałas, nerwowy tryb pracy, które sprzyjają podwyższaniu ciśnienia. W tym przypadku aktywność fizyczna może być najlepszym sposobem relaksu i wyładowania codziennych napięć.

Diana Wolań„ska

Nasze komentarze

Twój komentarz może być pierwszy!

0 komentarzy