Dieta optymistek - na dobry nastrój

„Powiedz mi co jesz, a powiem Ci kim jesteś”. Czy wiesz, że żywność wpływa na Twój nastrój? Często masz kiepski humor ? Może wynika on ze spożywania niektórych pokarmów. Sprawdź, co jeść by mieć lepsze samopoczucie, a czego warto unikać.

Pokarm, który spożywany ma wpływ na nasze zachowanie i nastroje. Niektóre z tych zmian bywają nieznaczne i nieuchwytne, lecz bywają i takie, które mogą mieć istotny wpływ na nasze życie. Stąd też codzienna diety powinna uwzględniać wpływ zarówno pozytywny i negatywny poszczególnych pokarmów na nasz nastrój i samopoczucie.  

Chcesz tryskać energią w pracy?

Największa aktywność umysłowa i dobry nastrój występuje u osób spożywających śniadanie. Zaleca się, by zjeść ten najważniejszy posiłek do dwóch godzin od wstania. By utrzymać dobre samopoczucie i koncentrację należy również zadbać o II śniadanie lub lunch w pracy. Na ten posiłek poleca się produkty będące dobrym źródłem białka, węglowodanów złożonych i bardzo małej zawartości tłuszczu.

Przykładem może być kanapka z tuńczykiem i warzywami lub sałatka warzywna z kurczakiem i niskokalorycznym sosem. Nie bez znaczenia będzie również uwzględnienie w diecie lekkiego podwieczorku i kolacji.

Dobry nastrój na co dzień

Produkty zbożowe z pełnego przemiału dostarczające węglowodany złożone , utrzymują stały poziom glukozy i zapobiegają ich spadkom i nagłym wzrostom. W tym celu podstawą codziennego jadłospisu powinno być pieczywo ciemne, kasza gryczana, kasze pęczak, ryż dziki, makarony pełnoziarniste, płatki naturalne oraz otręby.

Dodatkowo produkty te dostarczają znacznych ilości witamin z grupy B, których niedobór może prowadzić do obniżonego nastroju. Dieta powinna również zawierać znaczne ilości warzyw i owoców, które zawierają wiele witamin oddziaływujących na samopoczucie. Zwłaszcza zielone warzywa będące źródłem kwasu foliowego są szczególnie ważne. Niedobór folianów sprzyja nasilaniu stanów depresyjnych i obniżonemu nastrojowi.

Z działania kojącego i poprawiającego nastrój znana jest także fenyloalanina – aminokwas obecny w wysokobiałkowych produktach. Szczególnie obficie występuje w produktach mlecznych, awokado, orzechach ziemnych oraz migdałach.

Jak zyskać dobry humor

Nie od dziś wiadomo, że czekolada poprawia humor. Po jej spożyciu w organizmie produkowana jest większa ilość serotoniny tj. hormonu szczęścia. Warto również sięgnąć po czekoladę gorzką zawierającą magnez i substancję o działaniu pobudzającym.

Unikaj cukrów prostych!

Do  żywności negatywnie wpływającej na nasz nastrój i powodującej nadpobudliwość należą produkty bogate w cukry proste. Wśród nich wymienia się słodycze, ciastka, ciasta, cukier oraz słodkie napoje. Powodują one znacznie podwyższony poziom glukozy we krwi, a zbyt wysokie jego stężenie jest przyczyną nadpobudliwości. Warto wiedzieć, że poziom cukru równie szybko opada, a  wtedy odczuwamy zmęczenie, depresję i wilczy apetyt.

Zrezygnuj ze słodzików

W niektórych badaniach naukowych dowodzono, ze słodziki na bazie aspartamu mogą nasilać stany depresyjne. Stąd też osoby cierpiące na tę chorobę powinny unikać napojów z aspartamem i używania słodzików z zawartością tej substancji słodzącej.
 

Diana Wolań„ska

Nasze komentarze

Twój komentarz może być pierwszy!

0 komentarzy