Dieta antystresowa

Stres towarzyszy każdemu z nas w życiu codziennym. Jak nie zajadać stresu i zadbać o prawidłowa dietę?

Życie w ciągłym napięciu nie sprzyja prawidłowemu żywieniu. Żyjąc w biegu i w stresie tracimy niezbędne składniki odżywcze oraz pogarsza się nasze samopoczucie. Różnie reagujemy na stres. Jedni w chwilach napięcia jedzą bez kontroli, inni natomiast wręcz odwrotnie – głodują. Zdrowa, prawidłowa dieta wpływa pozytywnie na nastrój oraz pozwala na zniwelowanie niektórych skutków stresu.

Witaminy i minerały

Podczas stresu i niekontrolowanego objadania się powinniśmy sięgać po świeże warzywa i owoce. Dostarczają one znacznych ilości witamin i minerałów, których zawartość znacznie spada podczas okresu napięcia. Szczególnie pomocny w poprawie nastroju będzie kwas foliowy oraz flawonoidy.

W okresie wzmożonego napięcia stresowego tracimy duże ilości witaminy C. Stąd też zaleca się jadanie dużych ilości owoców cytrusowych oraz pomidorów, papryki czerwonej czy szpinaku.

Doskonałym pomysłem jest codzienne wypijanie świeżo wyciśniętych soków owocowych.

Czy koniecznie czekolada?

Czekolada, po której spożyciu w organizmie wytwarzana jest znaczna ilość serotoniny tj. hormonu szczęścia jest w pewien sposób pomocna w czasie stresu. Jednak istotne jest by zachować umiar w jej spożyciu. Zapewne 1-2 kostki dziennie nie będą problemem, ale już tabliczka czekolady na pewno będzie bombą kaloryczną. Do problemów ze stresem dojdzie kolejny – wzrostu masy ciała!

Warto pamiętać, że dobrym źródłem magnezu, pierwiastka o właściwościach uspokajających i pozytywnie wpływającym na nasze samopoczucie, jest nie tylko czekolada, ale również migdały czy orzechy. Do żywności o właściwościach kojących i poprawiających samopoczucie należą również produkty mleczne oraz awokado. Produkty te zawierają fenyloalaninę, aminokwas niezbędny w poprawianiu nastroju.

Zestresowani pijmy dużo wody!

Stres sprzyja utracie wody, a nawet odwodnieniu. W tym czasie powinniśmy starać się dużo pić, ale nie kawy, która będzie nas dodatkowo odwadniać. Najbardziej polecana jest zwykła woda mineralna, która dodatkowo uzupełni organizm w składniki mineralne oraz napary herbat ziołowych lub owocowych.

Będąc w stresie nie sięgaj po alkohol

Niektórzy w czasie stresu chętnie sięgają po alkohol. Nie jest to najlepszy pomysł. Owszem alkohol wpływa relaksująco podczas upojenia, jednak po zniknięciu procentów z krwi, złe samopoczucie nasila stres.

Aktywność fizyczna

Świetnym sposobem na rozładowanie stresu i frustracji jest aktywność fizyczna, która wspomoże naszą dietę antystresową. Poza tym ruch to zdrowie, więc korzyści będą dla całego organizmu.

Diana Wolań„ska

Nasze komentarze

Twój komentarz może być pierwszy!

0 komentarzy