Dieta redukująca trądzik

Dieta jako lekarstwo na trądzik? Otóż tak. Sprawdź na które składniki diety należy szczególnie zwrócić uwagę.

Czynnikami wpływającymi na wygląda niej skóry jest nie tylko wiek, czynniki środowiskowe, klimatyczne czy sposób pielęgnacji, ale również stres i sposób żywienia. Stąd też problemy z cerą są kłopotem nie tylko osób w wieku dojrzewania. Niekiedy problem ten dotyczy również osób w średnim wieku oraz nawet kobiet w okresie okołomenopałzalnym.

Białko, węglowodany, błonnik

Podstawowe składniki odżywcze jak białko czy węglowodany są integralnymi składnikami naturalnego czynnika nawilżającego tzw. NMF, który odpowiada za prawidłowe nawodnienie skóry oraz za odnowę naskórka i komórek pozostałych warstw. Podstawą diety antytrądzikowej powinny być produkty zbożowe pełnoziarniste, warzywa i owoce będące również źródłem błonnika. Zbyt mała ilość w diecie błonnika pokarmowego jest przyczyną nieregularnych wypróżnień, w tym zaparć. To z kolei prowadzi do przetłuszczania się skóry, pojawienia się krost oraz nasilenia się objawów trądziku pospolitego.

„Dobre” tłuszcze

Tłuszcz to składnik diety odpowiedzialny za równowagę wodno – tłuszczową skóry. W ten sposób przyczynia się do zachowania odpowiedniego nawilżenia naskórka, jej gładkości i zdrowego wyglądu. Najbardziej polecanymi tłuszczami są oleje roślinne oraz margaryny, dostarczające nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ich zbyt mała ilość w diecie sprzyja suchości skóry i jej łuszczeniu się.

Witaminy wspomagające leczenie trądziku

Tylko urozmaicona dieta, obfitująca w warzywa i owoce dostarcza do organizmu odpowiednich ilości witamin i minerałów. Szczególną rolę w łagodzeniu zmian skórnych odgrywają:

  • Witamina A – odpowiedzialna za prawidłowe rogowacenie skóry. Jej niedoborowi towarzyszą wysypki skórne oraz nadmierna szorstkość i łuszczenie się naskórka. Do diety dostarczają jej warzywa takie jak marchew, brokuł, szpinak, jarmuż, dynia; owoce takie jak morela, brzoskwinia, wiśnia, czereśnia, mango, jeżyna, aronia oraz produkty pochodzenia zwierzęcego m.in. masło, mleko, wątroba czy tran.    
  • Witamina B2 (ryboflawina) – bardzo istotna w leczeniu trądziku ze względu na jej właściwości wspomagające w leczeniu infekcji i stanów zapalnych. Zbyt mała ilość tej witaminy w diecie może objawiać się łojotokiem skóry, który nasila powstawanie wyprysków. W codziennym jadłospisie ich źródłem są: mleko i produkty mleczne, jaja, gruboziarniste produkty zbożowe, zielone części warzyw, orzechy włoskie i migdały.
  • Witamina B6 (pirydoksyna) - bierze udział w syntezie kwasów rybonukleinowych, stąd też odgrywa istotną rolę w przeciwdziałaniu niekorzystnym zmianom skórnym. Jej niedobór w diecie będzie sprzyjał trądzikowi, gdyż skóra wówczas staje się tłusta i łuszcząca. Duże ilości tej witaminy zawierają kiełki i otręby pszenne, nasiona roślin strączkowych oraz orzechy.

Składniki mineralne - cynk, siarka, potas

Spośród minerałów główną rolę w zapobieganiu i leczeniu trądziku odgrywa m.in. cynk. Reguluje on produkcję łoju wewnątrz skóry poprawiając w ten sposób jej koloryt i wygląd. W tym celu dietę należy wzbogacić w produkty zbożowe z pełnego przemiału, pestki z dyni, nasiona roślin strączkowych i warzywa.

Właściwości poprawiające wygląd i zapobiegające stanom chorobowym skóry ma siarka. Stąd też często jest wykorzystywana w leczeniu trądziku. Naturalnie występuje ona jajach, rybach, wołowinie, mleku, kapuście, kalafiorze, cebuli i grochu.

Zbyt mała ilość warzyw i owoców w diecie, będących źródłem potasu również może przyczynić się do występowania trądziku. Stąd też należy zadbać o odpowiednią ilość warzyw (4-5 porcji) i owoców (2-3 porcje) w codziennym jadłospisie.

Diana Wolań„ska

Nasze komentarze

Geni ~ 2012-10-04 16:46:59

Mhm nigdy nie sądziłam, że dieta może mieć wpływ na choroby skóry, ale może rzeczywiście warto spróbować. Trądzik męczy mnie od lat więc cóż chyba spróbuję :)

Dodaj swój komentarz

1 komentarzy