Pierwsze objawy ciąży

Ciąża – dla niektórych pań pożądany stan, a dla innych taki, którego zdecydowanie wolałyby uninkąć. Na pewno jest to okres ogromnych zmian zachodzących w organizmie każdej kobiety.

Objawy ciąży

Pierwsze objawy ciąży występują indywidualnie dla każdej kobiety. Niektóre z pań nie mają żadnych objawów i dopiero brak spodziewanej miesiączki nasuwa im podejrzenie, że doszło do zapłodnienia. Inne zaś, już po kilku dniach odczuwają zmiany zachodzące w ich organizmie.

Czasem są to bardzo dyskretne i niecharakterystyczne objawy, takie jak: uczucie osłabienia, senność, brak apetytu, a nawet omdlenia. Niektóre kobiety podają nawet, że od momentu zapłodnienia poczuły się inaczej. Dotyczy to szczególnie pań, które z utęsknieniem czekają na dzidziusia. Medycyna akademicka jednak milczy na ten temat.

Zasadniczo pierwsze objawy ciąży pojawiają się po kilku tygodniach od zapłodnienia. Dlatego też, tak naprawdę to brak spodziewanego okresu jest pierwszym objawem. Dużo kobiet, które obawiają się, że są w niechcianej ciąży twierdzi, że już po kilku dniach od rzekomego zapłodnienia czuły zmianę samopoczucia, ból i obrzęk piersi, nudności, parcie na mocz, bóle i uczucie napięcia w podbrzuszu. Jest to jednak bardziej wynik stresu, który skłania ich do poszukiwania u siebie objawów, o których słyszały od ciężarnych koleżanek lub czytały w prasie, niż faktycznej ciąży.

W rzeczywistości bowiem, wyżej wymienione objawy istotnie pojawiają się w początkowej fazie ciąży, ale po kilku tygodniach od zapłodnienia, a nie kilku godzinach lub dniach.

W pierwszym trymestrze pojawić się mogą też: zgaga, odbijanie, wzdęcia, ślinotok i metaliczny smak w ustach, zmiany nastroju, przebarwianie skórne, szczególne brodawek sutkowych. Jak widać, cala gama wyżej wymienionych objawów może pojawić się jako reakcja na stres w wyniku domniemanej ciąży. Czasem dochodzi do krwawienia z dróg rodnych towarzyszącego zagnieżdżeniu się embrionu.

Ponieważ czas ten zbiega się z datą oczekiwanego okresu, kobieta może wziąć je mylnie za krwawienie miesiączkowe i utwierdzić się w fałszywym przekonaniu, że do zapłodnienia nie doszło. Zazwyczaj jest to tylko delikatne plamienie, ale panie przyzwyczajone do skąpych miesiączek mogą dać się zwieść.

Jak stwierdzić, czy jesteś w ciąży ?

Najbardziej wiarygodnym badaniem potwierdzającym lub wykluczającym ciążę jest badanie ginekologiczne. Ponieważ jednak rzadko która kobieta ma tak żelazne nerwy, żeby czekać w niepewności na wizytę, w sukurs przychodzą jej dostępne na rynku testy ciążowe.

Można je nabyć w aptekach, sklepach kosmetycznych, supermarketach a nawet na stacjach benzynowych. Wykrywają one obecny w moczu kobiet w ciąży hormon - gonadotropinę. Wykonanie testu polega na oddaniu moczu na pasek wskaźnikowy i odczekaniu czasu podanego w ulotce.

Można je zrobić o dowolnej porze dnia i nocy, nie musi być to pierwszy ranny strumień moczu jak do tradycyjnych badań laboratoryjnych. W zależności od czułości testu mogą dawać wiarygodne wyniki już od 10. dnia po zapłodnieniu, choć zasadniczo powinno się je robić w pierwszym dniu następnej spodziewanej miesiączki.

Jeszcze dokładniejszą metodą jest badanie laboratoryjne moczu, które pozwala na potwierdzenie ciąży już od 7. dnia po zapłodnieniu. Należy wykonać je w laboratorium diagnostycznym. Jednak, jak już wspominałam, stuprocentową pewność da nam tylko wizyta u ginekologa.
 

Magdalena Wierciń„ska

Nasze komentarze

Twój komentarz może być pierwszy!

0 komentarzy