Dieta dla kobiet w ciąży

Sposób żywienia kobiety ciężarnej jest jednym z ważniejszych czynników wpływających na przebieg ciąży i rozwój dziecka w łonie matki.

Do tego ciężarna musi pamiętać, że je dla dwojga, a nie za dwoje.

Dieta kobiety ciężarnej powinna dostarczać odpowiednią ilość kalorii, białek, tłuszczów, głównie kwasów omega-3, węglowodanów złożonych i błonnika oraz witamin i minerałów.

Kaloryczność diety
Podczas ciąży niezmiernie istotne znaczenie ma odpowiedni wybór jakościowy produktów.  Codzienną dietę powinna cechować możliwie jak najwyższa zawartość witamin i składników mineralnych w przeliczeniu na jednostkę spożywanej energii, czyli tak zwana wysoka gęstość odżywcza. W tym celu należy unikać produktów będących źródłem „pustych kalorii”, czyli produktów wysokokalorycznych o niskiej wartości odżywczej. Wśród nich wymienia się słodycze, słodkie napoje, cukier, większość tłuszczów i alkohol.

Zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego wartość energetyczna diety kobiety ciężarnej w I trymestrze w odniesieniu do stanu sprzed ciąży nie musi ulec zmianie, natomiast w II i III trymestrze powinna wzrosnąć o wartość 300 kcal. W praktyce oznacza to, że dzienny jadłospis kobiety ciężarnej powinien być rozszerzony w stosunku do jadłospisu kobiety przed ciążą i w I trymestrze o:
• jedną porcję warzyw (łącznie pięć porcji),
• jedną porcję owoców (łącznie cztery porcje),
• jedną porcję mleka (łącznie cztery porcje),
• połowę porcji mięsa lub jego zamienników (łącznie półtora porcji).

Masa ciała kobiety ciężarnej w ciąży
 

Białko
W okresie intensywnych zmian zachodzących w organizmie kobiety ciężarnej i wzrostu płodu dostarczanie wraz z dietą prawidłowej ilości pełnowartościowego białka jest niezmiernie istotne. Źródłem pełnowartościowego białka powinny być produkty o ograniczonej zawartości tłuszczu. Stąd też polecane są chude mięsa jak drób, indyk, wołowina oraz chude gatunki wędliny, głównie typu szynki. Białko dostarczają również przetwory mleczne będące jednocześnie źródłem wapnia, głównie istotnego do prawidłowego kształtowania układu szkieletowego dziecka. W tym celu poleca się mleko pasteryzowane o zwartości tłuszczu od 1-2%, a także jogurty, kefiry, maślanki, najlepiej naturalne. Owoce morza, w tym sushi powinny być na 9 miesięcy odstawione przez przyszłą matkę. Produkty te są doskonałym źródłem białka, ale również mogą zawierać szkodliwe pasożyty i bakterie.

Tłuszcz
W czasie ciąży wykazane jest, by zadbać o prawidłową podaż kwasów omega-3, przede wszystkim kwasu DHA.  Mają one wpływ na  rozwój ośrodkowego układu nerwowego płodu, a w konsekwencji funkcji poznawczych dziecka, mowy oraz narządu wzroku. Domniema się również, że dzieci kobiet spożywających w czasie ciąży zalecaną ilość kwasów omega-3 mają wyższy iloraz inteligencji. Duża zawartość tych kwasów znajduje się w olej rzepakowym, sojowym, oliwie z oliwek, orzechach, siemieniu lnianym oraz rybach morskich jak łosoś, śledź, makrela, tuńczyk. Ostatnie badania dowodzą, że kobiety w ciąży mogą również  bezpiecznie przyjmować 500 a nawet 1000 mg DHA na dobę w postaci suplementów.

Węglowodany
Składnik będący źródłem glukozy, czyli „paliwa dla organizmu matki i dziecka” oraz błonnika, pozytywnie wpływającego na procesy wypróżniania i pracę przewodu pokarmowego. Podstawowym źródłem węglowodanów w diecie ciężarnej powinny być produkty zbożowe (przede wszystkim produkty z mąki razowej) oraz warzywa i owoce. Istotne z punktu widzenia profilaktyki zaparć w ciąży jest spożywanie błonnika, którego głównym źródłem są m.in.: pieczywo ciemne, pełnoziarniste z dodatkiem nasion, grube kasze jak gryczana, jęczmienna pęcak, ryż brązowy oraz makarony pełnoziarniste.

Witaminy i minerały
Dieta pełna warzyw i owoców, z pewnością będzie dostarczała do organizmu wszystkich witamin, głównie kwasu foliowego, witaminy C i β-karotenu.  Warzywa powinny być dodatkiem do każdego posiłku, zwłaszcza w postaci surówek. Natomiast owoce jako substytut smaku słodkiego powinny być wybierane szczególnie w chwilach niepohamowanej pokusy na słodycze. Kobiety spożywające siedem i więcej porcji warzyw i owoców dziennie są mniej narażone na przeziębienia, stąd też warto w ten sposób zadbać o zdrowie własne i dziecka. Należy również pamiętać o dokładnym umyciu warzyw i owoców, gdyż mogą one zawierać bakterie szkodliwe dla zdrowia matki i dziecka. Soki owocowe jakie może spożywać ciężarna powinny być przede wszystkim pasteryzowane. Nie zaleca się picia soków, zwłaszcza świeżo wyciskanych w restauracjach i barach, gdyż mogą one być źródłem niebezpiecznych bakterii jak Salmonnella i Escherichia coli.  Najbardziej polecane będą soki warzywne bez dodatku soli.

Dieta kobiety ciężarnej powinna cechować regularność spożywania posiłków, urozmaicenie oraz wypijanie przynajmniej j2 litrów płynów dziennie. Kobieta dbając o swoje zdrowie w najlepszy sposób dba również o zdrowie swojego dziecka.

 

Diana Wolań„ska

Nasze komentarze

Twój komentarz może być pierwszy!

0 komentarzy