Dieta dla kobiet planujących ciążę

Zdrowie kobiety przed i w czasie ciąży ma istotny wpływ na zdrowie jej potomstwa. Stąd też przyszłą mama powinna o siebie zadbać, w tym szczególną uwagę zwrócić na prawidłową dietę.

Odpowiednio zbilansowana dieta pozwala na wysycenie organizmu przyszłej mamy w witaminy i minerały istotne w prawidłowym rozwoju dziecka. W tym celu zaleca się przestrzeganie zasad zdrowego żywienia oraz wzbogacenie diety w kwas foliowy, wapń i żelazo.

1. Regularne spożywanie posiłków
Poleca się jadanie 4-5 posiłków dziennie. Powinny być one spożywane nie rzadziej niż co 3-4 godziny. Istotne jest by największymi posiłkami w ciągu dnia było śniadanie, obiad i kolacja, nieco mniejszymi II śniadanie oraz podwieczorek.

2. Urozmaicenie to podstawa
Różnorodność spożywanych produktów zapewnia dostarczenie do organizmu wszystkich niezbędnych  składników odżywczych, w tym różnych witamin i minerałów. Codzienna dieta powinna zawierać produkty z następujących grup:
- produkty zbożowe,
- warzywa i owoce,
- produkty mleczne,
- mięso, drób, ryby, jaja rośliny strączkowe i orzechy,
- tłuszcze.
Urozmaicenie diety chroni przed niedoborami pokarmowymi i chorobami powstającymi na ich tle.

2. Dużo warzyw i owoców
Warzywa i owoce są najlepszym źródłem witamin i składników mineralnych. W okresie planowania ciąży istotne jest odpowiednie spożycie kwasu foliowego, zapobiegającego rozwojom wad cewy nerwowej dziecka. Znacznych ilości folianów dostarczają m.in. sałata, szpinak, cykoria, brokuły, natka pietruszki, seler naciowy, pomarańcze oraz kiwi. Ponadto warzywa i owoce zawierają duże ilości:
- wit. C, wzmacniającej układ odpornościowy. Główne źródła to warzywa kapustne, natka pietruszki, papryka, porzeczki, maliny, truskawki, owoce cytrusowe,
- β-karotenu, istotnego w tworzeniu nowych komórek i tkanek oraz procesach widzenia. Prowitaminę A zawierają marchew, papryka, dynia, morele, brzoskwinie, czereśnie, pomarańcze oraz grejpfruty,
- błonnika – regulującego pracę jelit, przeciwdziałającego zaparciom oraz przyczyniającego się do obniżenia stężenia cholesterolu we krwi,
- składniki mineralne -


3. Mięso i rośliny strączkowe
Są to produkty będące źródłem żelaza, niezmiernie istotnego składnika w czasie ciąży oraz pełnowartościowego białka, budulca nowych komórek i tkanek powstającego organizmu. Polecane są chude gatunki mięs (drób, indyk), chude wędliny (szynka drobiowa, polędwica). Przynajmniej dwa razy w tygodniu wskazane jest wybieranie ryb, szczególnie ryb morskich, które dostarczają kwasy omega-3. Zamiast mięsnych dań głównych przynajmniej raz w tygodniu proponuje się potrawy z nasion roślin strączkowych (groch, fasola, soja, soczewica). Są one źródłem nie tylko białka, ale również węglowodanów, błonnika oraz wielu składników mineralnych, m.in. żelaza.

4. Dieta bogata w wapń
Stałym elementem codziennej diety powinny być mleko i produkty mleczne, które mają unikatowy skład. Są to najcenniejsze produkty ze względu na dużą zawartość dobrze przyswajalnego wapnia. Ponadto nabiał zawiera pełnowartościowe białko, całą gamę witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (wit. A, wit. D, wit. E i wit. K), witaminę B2 oraz minerały (fosfor, potas, magnez, cynk).

5. Utrzymanie prawidłowej masy ciała
W czasie ciąży fizjologicznie kobieta nabiera kilogramów. Zarówno w okresie przed ciążą, jak i już w czasie ciąży należy zadbać o prawidłową masę ciała. To, że polecana jest zdrowa dieta nie oznacza, że należy jeść duże ilości pożywienia. Produkty i posiłki w codziennej diecie powinny dostarczać nie tylko podstawowych składników odżywczych, jak białko, węglowodany złożone, czy tłuszcze, ale również niezbędne do zachowania zdrowia przyszłej matki oraz rozwijającego się dziecka - witaminy i minerały.  W tym czasie na pewno warto pamiętać, że „każdy kęs ma swój sens”.

Diana Wolań„ska

Nasze komentarze

Twój komentarz może być pierwszy!

0 komentarzy