Badania przed zajściem w ciążę

Planujesz ciążę? Zastanawiasz się, jakie medyczne kroki poczynić po podjęciu tej decyzji? Niezwykle ważne w tym momencie jest przeprowadzenie różnorakich badań. Sprawdź, jak najlepiej możesz zadbać o siebie i swoje dziecko, jeszcze przed jego poczęciem.

Tuż przed…

Znajdujesz się właśnie w chwili, w której podjęliście z partnerem decyzję o wspólnym potomstwie? Przepełnia Cię radość a zarazem odczuwasz niepokój związany z tym, czy zapewnisz dziecku warunki do optymalnego rozwoju? Najlepsze, co możesz w tej sytuacji zrobić, to dać sobie kilka miesięcy, aby przygotować swój organizm do podjęcia wysiłku, który go czeka. W tym czasie powinnaś zmienić styl życia na nieco spokojniejszy, zmienić dietę, jeśli do tej pory nie była zbyt zdrowa, zadbać o swoją kondycję oraz strukturę mięśni, szczególnie brzucha. Ostatnie badania, przeprowadzone przez Imperial College London, wykazały, że wpływ na zdrowie dziecka ma forma i zdrowie przyszłej mamy, jeszcze przed zajściem w ciążę. Uwagę należy zwrócić przede wszystkim na wagę wyjściową. Odnotowano, że u przebadanych kobiet i ich niemowląt istnieje zależność pomiędzy wagą na początku ciąży, a ilością tkanki tłuszczowej u dziecka. Zauważono również, że wyższy indeks masy ciała u matki powoduje także większą ilość tłuszczu w wątrobie, co wiąże się już z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.  Należy także zrezygnować z używek, takich jak alkohol, papierosy czy narkotyki oraz odstawić antykoncepcję hormonalną lub usunąć wkładkę domaciczną. Jeśli cierpisz na jakąś przewlekłą chorobę, zasięgnij porady lekarza, aby pomógł Ci, w najlepszy sposób, ustawić przyjmowanie leków lub je zamienić. Powinnaś także, uważać w tym czasie na doraźnie przyjmowane lekarstwa oraz zacząć zażywać kwas foliowy, który może ograniczyć ryzyko wystąpienia wad wrodzonych oraz pomaga w prawidłowym rozwoju układu nerwowego.

Dlaczego zdrowie przed ciążą jest tak ważne?

    Raport opublikowany w 2006 roku w USA przez Departament Zdrowia, podaje wskaźniki głównych powodów, dla których warto propagować dobry stan zdrowia przed zajściem w ciążę. Lekceważenie tego problemu doprowadzić może do wielu poważnych konsekwencji dla dziecka w chwili urodzin. Przedwcześnie urodzone dzieci to wg tego raportu aż 12%. 8% dzieci rodzi się ze zbyt niską wagą a 3 % z wrodzonymi wadami. Brak świadomości o potrzebie utrzymania zdrowego stylu życia, powoduje, że kobiety w wieku reprodukcyjnym, palą papierosy i piją alkohol, nie tylko przed zajściem w ciążę, ale także podczas jej trwania, szczególnie w - kluczowych dla rozwoju dziecka - pierwszych miesiącach lub tygodniach życia, kiedy najczęściej jeszcze nie wiedzą, że są w ciąży. Aż 69% nie zażywa kwasu foliowego, a 31% jest otyłych.

Co dalej? Czyli o badaniach słów kilka

Najczęściej zalecane przez położne czy lekarzy badania, które warto wykonać przed ciążą to:

  •  Badanie grupy krwi – ważne, aby móc wykluczyć możliwość konfliktu serologicznego,
  •  Morfologia,
  •  Badanie ogólne moczu,
  •  Glukoza,
  •  Badanie na obecność przeciwciał toksoplazmozy, wirusa cytomegalii i różyczki,
  •  Badania hormonalne,
  •  Hormonalne badania tarczycy,
  •  Badanie na obecność antygenu  HBS,
  •  Cytologia i czystość pochwy.

Wskazane są także badania ginekologiczne oraz USG narządu rodnego i piersi. Dodatkowo, kobietom po 35 roku życia zaleca się badania genetyczne. Warto także odwiedzić dentystę. Próchnica jest źródłem zakażenia, które może spowodować infekcję płodu.

Masz wyniki, czas na szczepienia!

Konsultacja z lekarzem, który zobaczy wyniki, może doprowadzić do tego, że będziesz musiała się poddać niektórym szczepieniom. Np., gdy nie zostaną wykryte przeciwciała toksoplazmozy czy różyczki. Choroby te są szczególnie niebezpieczne dla rozwijającego się w Twoim brzuchu dziecka. Warto także zaszczepić się przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. Należy jednak pamiętać, aby uczynić to odpowiednio wcześnie. Niektóre szczepienia wymagają kilkumiesięcznego okresu przed planowaną ciążą. Dzieje się tak również w przypadku szczepienia przeciwko grypie. Warto pomyśleć o takim zabezpieczeniu, jeśli ciąża ma trwać w okresie zimy. Ryzyko zakażenia jest, bowiem dużo większe u kobiet spodziewających się dziecka.

Tak przygotowana będziesz mieć pewność, że zrobiłaś wszystko, aby Twój maluszek mógł rozwijać się w optymalnych warunkach, z wykluczeniem najbardziej poważnych zagrożeń.

Nasze komentarze

Twój komentarz może być pierwszy!

0 komentarzy