Opryszczka narządów płciowych

Opryszczka narządów płciowych to choroba wywoływana przez wirus - Herpes simplex typu 2 lub 1 (HSV1 i HSV2).

HSV1 - typ pierwszy, powoduje głównie opryszczkę wargową, ale może lokalizować się także w miejscach intymnych. Natomiast typ drugi (HSV2) jest głównym sprawcą opryszczki genitalnej. Człowiek raz zarażony staje się nosicielem wirusa, który w stanie uśpienia jest obecny w jego organizmie i co jakiś czas powoduje objawy, czyli pojawienie się wykwitów.

Objawy opryszczki narządów płciowych

Objawami opryszczki są pęcherzyki (takie same jak przy opryszczce wargowej, popularnie zwanej „zimnem”) oraz owrzodzenia, które lokalizują się w okolicach intymnych, w tym także w odbycie, na pośladkach i udach.

Na początku miejsca te mrowią i pobolewają, potem wykluwa się pęcherzyk, przechodzi w owrzodzenie i znika z pozostawieniem blizny. Pęcherzyki są bolesne i całemu procesowi nierzadko towarzyszą objawy ogólne, takie jak:  gorączka, osłabienie, złe samopoczucie, a czasem problemy z oddawaniem moczu. Objawy zaczynają się po ok. 4-8 dniach od kontaktu z osobą zarażoną, trwają zazwyczaj do dwóch tygodni. Pierwszy epizod opryszczki po zarażeniu jest najbardziej dotkliwy, kolejne nawroty są zazwyczaj łagodniejsze, ale występują u ponad połowy zakażonych.

Przyczyny powstawania choroby

Wirus opryszczki przenoszony jest drogą płciową przez wszelkiego rodzaju kontakty seksualne: genitalne, analne, oralne. Nosiciel wirusa może zarażać swoich partnerów, nawet jeśli podczas kontaktu nie ma widocznych objawów, czyli pęcherzyków i owrzodzeń. Czasem osoba zakażona nie wie nawet, że jest nosicielem wirusa i może zarażać innych. Niestety, nie da się wyeliminować wirusa z organizmu, dlatego każdy kontakt seksualny z osobą, u której wystąpiły objawy opryszczki jest niebezpieczny. Zaleca się stosowanie prezerwatyw, które minimalizują ryzyka zakażenia.

Możliwe powikłania

Wirus jest niebezpieczny szczególnie dla kobiet w ciąży, ponieważ w czasie porodu naturalnego może dojść do zakażenia noworodka, dla którego choroba ta może skończyć się śmiercią. Dlatego u kobiet zakażonych wirusem wskazane jest wykonanie cięcia cesarskiego. Przyjmuje się także, że zakażenie wirusem opryszczki u kobiet zwiększa ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy.

Jak rozpoznać opryszczkę ?

Rozpoznanie zwykle opiera się na podstawie stwierdzenia charakterystycznych zmian oraz historii życia seksualnego. W wątpliwych przypadkach wykonuje się testy do bezpośredniego wykrywanie obecności wirusa HSV.

Leczenie opryszczki narządów płciowych

Leczenie opiera się głównie na stosowaniu miejscowym leków odkażających oraz przeciwwirusowych. W cięższych przypadkach zaleca się doustne leczenie przeciwwirusowe (acyklowir, valacyklowir lub famcyklowir). Leki te nie eliminują wirusa z organizmu (zakażenie wirusem opryszczki jest nieuleczalne), lecz zmniejszają nasilenie objawów, skracają ich przebieg oraz zapobiegają nawrotom.

Najważniejsza jest jednak profilaktyka. Pamiętajmy, że każdy kontakt seksualny z osobą, która może być potencjalnym nosicielem wirusa to zagrożenie dla naszego zdrowia.
 

Magdalena Wierciń„ska

Nasze komentarze

anonim ~ 2014-02-18 18:09:34

Mam na imię Magda i mam 18 lat sypiałam z moim facetem dość wiele razy po kilkunastu miesiącach wyszła mi taka opryszczka przy odbycie czy to może być hiv ?

Dodaj swój komentarz

1 komentarzy